Ολυμπιακός

Η “Βασίλισσα” της Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης έρχεται ως Πρωταθλήτρια Ευρώπης το βράδυ της Πέμπτης (22/11) στο ΣΕΦ και μάλιστα αήττητη φέτος (8-0) στη Euroleague, όμως στο Φάληρο “Βασιλιάς” των αναμετρήσεων με τους Ισπανούς είναι ο Ολυμπιακός!

Η αποψινή θα είναι η 40ή φορά που θα τεθούν αντιμέτωποι Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης με τον Ολυμπιακό να μετράει 19 νίκες και τη Ρεάλ Μαδρίτης 20.

Όμως οι συναντήσεις τους στην έδρα του Ολυμπιακού βάφονται συνήθως “κόκκινες”. Η προϊστορία είναι συντριπτικά υπέρ της ελληνικής ομάδας όταν υποδέχεται τη Ρεάλ Μαδρίτης αφού έχει νικήσει στους 14 από τους 17 αγώνες που υποδέχτηκε τους Ισπανούς.

Οι Ίβηρες νίκησαν τελευταία φορά την περίοδο 2016/17 με 79-73 (Γιουλ 21, Ράντολφ 21-Μιλουτίνοβ 18), ενώ η προηγούμενη ήταν το 2004/05 με 83-75 (Μπούλοκ 18 – Μέισον 15).

Η πρώτη φορά ήταν περίπου 40 χρόνια πριν την περίοδο 1978/79 όταν με 36 πόντους του Σζέρμπιακ η Ρεάλ νίκησε 101-97 στο Παπαστράτειο (Γιατζόγλου 29)!

Ρεάλ Μαδρίτης και Ολυμπιακός έχουν σημαδέψει τη σύγχρονη Euroleague καθώς έδωσαν το πρώτο παιχνίδι της νέας διοργάνωσης υπό την ULΕB στις 16 Οκτωβρίου 2000 με νικήτρια της Ρεάλ στη Μαδρίτη με 75-73 (Ανγκούλο 14- Ρισασέ 18) στο ματς που ο Ντίνο Ράντζα είχε 13 πόντους και… 17 ριμπάουντ!

Ο περυσινός αγώνας του ΣΕΦ οδηγήθηκε στην παράταση και νίκησε ο Ολυμπιακός με 92-83 παρά την φοβερή εμφάνιση του Λούκα Ντόντσιτς (33π.), ενώ η ελληνική ομάδα νίκησε και στη Μαδρίτη με 80-79!

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί και τρεις φορές σε τελικούς της διοργάνωσης!

Η πρώτη ήταν το 1995 στο Final 4 της Σαραγόσα όπου η Ρεάλ νίκησε με 73-61, η δεύτερη ήταν στο Λονδίνο το 2013 όπου ο Ολυμπιακός έκανε το back to back στα τρόπαια με 100-88 στον τελικό και η τρίτη το 2015 στη Μαδρίτη, όπου η Ρεάλ νίκησε με 78-59.

Ολυμπιακός

Από το σημερινό παιχνίδι απουσιάζουν για τον μεν Ολυμπιακό ο Αξέλ Τουπάν και φυσικά ο Δημήτρης Αγραβάνης ενώ απόντες από τη Ρεάλ είναι οι Σέρχιο Γιουλ, Γκουστάβο Αγιόν και Όγκνιεν Κούζμιτς.

Διαιτητές του αγώνα έχουν οριστεί οι Σρέτεν Ράντοβιτς, Όλεγκς Λάτισεφς, Μάριο Μάικιτς.

Stats Tips

Η Ρεάλ μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι μόνες αήττητες ομάδες έπειτα από τις οκτώ πρώτες αγωνιστικές της Euroleague. Ο Ολυμπιακός πάει στο ντέρμπι με την Πρωταθλήτρια Ευρώπης με ρεκόρ 4-4.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει την πιο παραγωγική επίθεση στη διοργάνωση με 91,4 πόντους. Ο Ολυμπιακός σκοράρει 78 ανά αγώνα.

Η ελληνική ομάδα δέχεται 77,8 πόντους ανά αγώνα και οι Ισπανοί 75,9.

Η Ρεάλ Μαδρίτης σουτάρει καλύτερα από τον Ολυμπιακό και στις τρεις κατηγορίες: 57,1% έναντι 56,3% στα δίποντα, 41% έναντι 35% στα τρίποντα και 81,7% έναντι 73,1% στις βολές.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού είναι ο Γιώργος Πρίντεζης με 12,8 πόντους και τον ακολουθούν ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με 10,5 και ο Βασίλης Σπανούλης με 9,4.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει πρώτο σκόρερ τον Άντονι Ράντολφ με 14,9 πόντους, κι ακολουθούν ο Τζέισι Κάρολ με 11,3 και ο Σέρχιο Γιουλ με 11,1.

Ο Έντι Ταβάρες που βλέπει τον κόσμο από τα 221 εκατοστά είναι πρώτος μπλοκέρ στη διοργάνωση με 2,25 ανά αγώνα και πρώτος ριμπάουντερ της Ρεάλ Μαδρίτης με 6,9 ανά ματς.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοβ είναι πρώτος ριμπάουντερ του Ολυμπιακού με 7,1.