Μπράντον Πολ
Ο Μπράντον Πολ

Για 17η φορά στην ιστορία τους Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός θα αναμετρηθούν για την κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση το βράδυ της Τρίτης (3/3, 21:00)!

Σχεδόν τρεις μήνες έπειτα από την τελευταία τους δραματική συνάντηση στο ΟΑΚΑ (6/12/2019), Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρούνται στην 27η αγωνιστική της Euroleague.

Στην προϊστορία των ελληνικών ντέρμπι, ο Ολυμπιακός προηγείται στις νίκες:

Από τους 16 μεταξύ τους αγώνες, ο Ολυμπιακός έχει νικήσει στους δέκα, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει νικήσει στους έξι!

Συνολικά με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό το σκορ είναι 4-3, ενώ με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό το σκορ στις νίκες είναι 5-1.

Σε ουδέτερα γήπεδα, δηλαδή σε F4 όπου συναντήθηκαν τρεις φορές, το σκορ στις νίκες είναι 2-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στα χρόνια της σύγχρονης Euroleague, που πήρε τα ηνία από τη FIBA, από την περίοδο 2000/01, οι δύο ελληνικές ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες 12 φορές. Τις έξι έχει νικήσει ο Ολυμπιακός και τις άλλες έξι ο Παναθηναϊκός.

Από το Τελ Αβίβ…

Από το Final 4 στο Τελ Αβίβ το 1994, έως τη φετινή κανονική περίοδο της Euroleague, οι δύο “αιώνιοι” αντίπαλοι όχι μόνο του μπάσκετ αλλά του ελληνικού αθλητισμού, έχουν πλούσιο παρελθόν αναμετρήσεων στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Επί ημερών FIBA, τη δεκαετία του ’90, ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει όλους τους αγώνες με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό!

Τον νίκησε δύο συνεχόμενα χρόνια στον ημιτελικό των Final 4, στο Τελ Αβίβ (1994) και στη Σαραγόσα (1995) και κατόπιν τον νίκησε και στην προημιτελική φάση του 1997, στο δρόμο για το ευρωπαϊκό της Ρώμης, αποκλείοντάς τον με 2-0 νίκες!

Ειδικά το εκτός έδρας 69-49 με το οποίο έσπασε την έδρα, είναι η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη σε αγώνες Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού στην Ευρώπη!

2018/19                Κ.Π.            Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός       79-65

2019/20                Κ.Π.            Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός      99-93 (παρ.)