Ρεάλ

Με νίκες συνέχισαν στη Euroleague οι Ρεάλ Μαδρίτης και Άλμπα Βερολίνου, που επικράτησαν των Μπασκόνια και Μακάμπι Τελ Αβίβ αντίστοιχα.

H Ρεάλ Μαδρίτης διέλυσε με 88-60 την Μπασκόνια στη “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα”, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Συνεπώς, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ανέβηκε στο 10-2 και παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 4-8.

Με 25 πόντους στην πρώτη και 28 στη δεύτερη περίοδο, η Ρεάλ δεν άφησε πολλά περιθώρια.

Αν προσθέσετε ότι σούταρε και με 50% έξω από τη γραμμή των 6,75%, δεν χρειάζονται περαιτέρω σχόλια.

Ο ορισμός του πλουραλισμού, αφού και οι δέκα παίκτες που είχαν χρησιμοποιηθεί, είχαν σκοράρει τουλάχιστον ένα καλάθι.

Το 34-53 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε 47-71 στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα πάντα είχαν κριθεί από νωρίς.

Ο Φαμπιάν Κοζέρ, ο Τομά Ερτέλ και Έντι Ταβάρες έκαναν τη διαφορά, αν και κανείς δεν υστέρησε από το στρατόπεδο των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 34-53, 47-71, 60-88

Η στατιστική απεικόνιση της αναμέτρησης με ένα κλικ:

Tα highlights της αναμέτρησης:

Άλμπα

Η Άλμπα Βερολίνου, από την πλευρά της, επικράτησε 91-86 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έφτασε στο 4-8 (στο 7-5 η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου).

Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το προβάδισμα, σουτάροντας με σπουδαία ποσοστά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Το 89-85 στα 51″ έδωσε ξανά ενδιαφέρον στο ματς, όμως μέχρι εκεί.

Με 15/29 τρίποντα και 20 ασίστ, η Άλμπα ήταν δίκαιη νικήτρια, ενώ αντίθετα, η Μακάμπι δεν πήρε καλό βαθμό σε ευστοχία, εξ ου και η ήττα.

Πρωταγωνιστής ο Μάρκους Έρικσον με 19 πόντους, τη στιγμή που ο Σκότι Γουίλμπεκιν… πλατσούριζε σε ρηχά νερά.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 65-58, 91-86