Ένα καλό ζέσταμα για το μεγάλο ραντεβού της Παρασκευής (6/12) με τον Ολυμπιακό στη Euroleague, έκανε την Κυριακή (1/12) ο Παναθηναϊκός στη Ρόδο, όπου επιβλήθηκε με 103-69 του Κολοσσού Ρόδου.

Δίχως αντίπαλο εντός των συνόρων, ο Παναθηναϊκός συνέχισε και την 9η αγωνιστική της EKO Basket League το… γαϊτανάκι, επικρατώντας με μεγάλη διαφορά και με νέα κατοστάρα, την έβδομη φετινή σε εννέα αγώνες πρωταθλήματος!

Ο Κολοσσός H Hotels προσπάθησε με τη σειρά του να απολαύσει το παιχνίδι, να δοκιμάσει πράγματα και κυρίως, να συμβάλει στην ικανοποίηση του κοινού που γέμισε το όμορφο κλειστό στην Καλλιθέα Ρόδου.

Ο Λασάν Κρομά με τους 15 πόντους του στην πρώτη περίοδο, κράτησε σε χαμηλά επίπεδα τη διαφορά, μολονότι ο Παναθηναϊκός σκόραρε με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας.

allstarbasket.grΤι 32-21 των πρώτων δέκα λεπτών άφηνε μια υπόνοια ανταγωνισμού, ωστόσο ο Τζίμερ Φριντέρ με τον Νικ Καλάθη, σκόρπισαν κάθε τέτοια πιθανότητα. Ο Φριντέτ με 15 πόντους στο πρώτο μέρος και 100% ευστοχία, ο Καλάθης με 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 πόντους.

Ο Ρικ Πιτίνο έδωσε χρόνο σε όλους, οι 11 από τους 12 παίκτες του είχαν σκοράρει από το πρώτο ημίχρονο (56-33).

Η διαφορά έφτασε σύντομα και στους 35 πόντους για τον Παναθηναϊκό στην τρίτη περίοδο, 73-38 (στο 25:39), όμως ο Μπρούσεβιτς με τον Τουτζιαράκη κυρίως, ώθησαν τους γηπεδούχους στο επιμέρους 10-2, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 75-48.

allstarbasket.grΟ κόσμος είδε όμορφο μπάσκετ και στην τελευταία περίοδο, όπου δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο, με τον Γουέσλι Τζόνσον να υπογράφει την 100άρα του Παναθηναϊκού, με τρίποντο από τη γωνία, σχεδόν ένα λεπτο πριν από τη λήξη του αγώνα.

Ο Ταϊρίς Ράις... έκλεψε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ του Παναθηναϊκού με τους 17 πόντους του (οι 11 στο δεύτερο ημίχρονο) προσπερνώντας τον Φριντέτ που δεν σκόραρε στο δεύτερο 20άλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-32, 33-56, 48-75, 69-103