Λάρισα-Λαύριο

Ούτε η Λάρισα Bread Factory (3-8) κατάφερε να ανακόψει το σερί του εκπληκτικού Λαυρίου Megabolt (7-3), το οποίο πέρασε με 66-58 από τη θεσσαλική πόλη και έφτασε τις 7 σερί νίκες, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με 17-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως το Λαύριο έκανε ένα επιμέρους 11-25 στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε με 28-34 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 14-14), οι άμυνες συνέχισαν να είναι σκληρές, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν δύο φορές με διψήφια διαφορά (32-42, 34-44) και ολοκλήρωσαν την περίοδο με το +6 (42-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Λαύριο ξέφυγε με +9 (49-58), η Λάρισα μείωσε σε 56-59 (2’15” πριν το τέλος), όμως σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο του Βασίλη Μουράτου (56-62) έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση (τελικό σκορ 58-66).

Η θεσσαλική ομάδα, η οποία είχε επικρατήσει μεσοβδόμαδα του Προμηθέα κάνοντας τη μεγαλύτερη ανατροπή της σεζόν από το -17, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η ομάδα της λαυρεωτικής από την πλευρά της, αφού σημείωσε την πρώτη νίκη της ιστορίας της επί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, διεύρυνε το μεγαλύτερο, ενεργό, νικηφόρο σερί του Πρωταθλήματος, αφού μετράει πλέον 7 διαδοχικές επιτυχίες!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντέβιν Ντέιβις (19π.), Άλφα Ντιαλό (14π.) και Βασίλης Μουράτος (11π.), ενώ από τους ηττημένους μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Κώστας Παπαδάκης (14π.).

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 28-34, 42-48, 58-66