Το πληγωμένο γόητρο του Παναθηναϊκού  από την πρόσφατη ήττα στη Λάρισα μεταφράστηκε σε σοβαρότητα αλλά και ένταση στο παιχνίδι του την Παρασκευή, όπου νίκησε με 94-82 για να κάνει το 2-1 στη σειρά!

Ποιος να το φανταζόταν ότι σε τρίτο ημιτελικό Παναθηναϊκού-Λάρισας, θα βλέπαμε ειδικά τους “πράσινους” να παίζουν με ενέργεια και προσήλωση που θύμιζε… ντέρμπι αιωνίων!

Κι η Λάρισα ανταποκρίθηκε βέβαια, όσο ήταν εφικτό, προσπάθησε να ματσάρει την ενέργεια, τη δύναμη, να μείνει κοντά στο σκορ, να διεκδικήσει ό,τι μπορεί, αλλά βρέθηκε στο -27 στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Μείωσε όμως στο τέλος σε αξιοπρεπέστατη διαφορά, αφού οι “πράσινοι” χαλάρωσαν, έχοντας εξασφαλίσει από νωρίς τη νίκη.

Η συνέχεια είναι την Κυριακή (5/6, 18:30) στη Λάρισα για τον τέταρτο αγώνα.

Η εξέλιξη του τρίτου ημιτελικού

Ο Παπαπέτρου και ο Παπαγιάννης, έδωσαν από την αρχή το στίγμα τους, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό, με τον δεύτερο να το κάνει και στις δύιο πλευρές του γηπέδου.

Οι κόντρες του με τον Μάριτς, οδήγησαν και σε εντάσεις, σε δυναμικές διεκδικήσεις, σε μάχες που ήταν πρωτόγνωρες για τα δεδομένα τέτοιου ζευγαριού.

Με 13 πόντους του Παπαπέτρου στα πρώτα 7 λεπτά, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 21-12 κι έφτασε στο 26-12 και το 28-17 για να τελειώσει το δεκάλεπτο.

Αν και δεν είχε μακρινό σουτ, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να χτυπά αδιάκοπα στη ρακέτα.

Μπήκε και ο Οκάρο Γουάιτ στο κόλπο, κι οι Θεσσαλοί άρχισαν να φοτρώνονται με φάουλ, ενώ είχαν χάσει και τον Κρουμπάλι που χτύπησε σε μια διεκδίκηση.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο 51-33 του ημιχρόνου με 31 πόντους από Παπαπέτρου (17)-Παπαγιάννη (14), με τον Στεφάν Μούντι να έχει 11 για τη Λάρισα και μάλιστα με το σύνηθες εύστοχο τρίποντο από τα 10 μέτρα!

Όμως η Λάρισα δυσκολευόταν να βρει σκορ στη ρακέτα και κυρίως από τους ψηλούς της, ο Παναθηναϊκός είχε πολλά block και συνέχιζε να παίζει σκληρά. Ο Μπέρζινς έδωσε -από μακριά- κάποιες λύσεις στην ομάδα του Τακιανού στην τρίτη περίοδο, αλλά πλέον άρχισε να χάνει την επαφή στο σκορ.

www.allstarbasket.grΗ ομάδα του Βόβορα έφτασε στο +24 τρεις φορές, για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο 77-53. Κι είναι εντυπωσιακό πώς έως το 30′, οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 2/13 τρίποντα!

Για αυτό ήταν έκπληξη ότι τα τρία πρώτα εύστοχα σουτ που είχαν στην τελευταία περίοδο, ήταν από τα 6,75, με τη Λάρισα να απαντά επίσης με τρία δικά της!

Μάλιστα με εκείνο του Μποχωρίδη η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της, +27, 83-55 με 9:12 για το τέλος.

Όμως η συνέχεια ήταν πολύ διαφορετική, καθώς η μαχητικότητα και η επιμονή της ομάδας του Τακιανού, παρέμεινε παράγοντας του αγώνα, σε αντίθεση με την επιμονή του Παναθηναϊκού στην άμυνα!

Οι Θεσσαλοί μείωσαν  στο σκορ κυρίως με τη δράση του Ζώη Καράμπελα, καθώς ο Παναθηναϊκός αναλώθηκε σε πολλά τρίποντα, ενώ στα 3:30 αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο Νεμάνια Νέντοβιτς.

www.allstarbasket.grΟ Σέρβος ήταν νευρικός καθώς είχε 6 πόντους με 2/9 σουτ και δέχτηκε δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

Άποντος δε, έμεινε ο Πέιτον Σίβα αν και πήρε μόνο δύο προσπάθειες!

Πήραν δε χρόνο στην τελευταία περίοδο, Νίκος Χουγκάζ και Λευτέρης Μαντζούκας, αλλά στη γενικότερη χαλάρωση της ομάδας τους, δεν έπαιξαν με την ένταση των πρώτων  3/4 του αγώνα.

Στα 101 δεύτερα για το τέλος, ο Βόβορας πήρε τάιμ άουτ αφού η διαφορά έφτασε στους 11, 91-80!

Το τελικό σκορ ήταν 94-82, με πρώτους σκόρερ του Παναθηναϊκού τους Παπαπέτρου (25π., 5 ασίστ), Παπαγιάννη (16π., 10 ριμπ., 3 blocks), Μέικον (13π.), Γουάιτ (12π.).

Για τη Λάρισα ο Ζώης Καράμπελας είχε 18 πόντους (10 στην τελευταία περίοδο), ο Μούντι είχε 17 πόντους, ο Χάντσον έφτασε στο τέλος τους 16 , με 8π. στην τελευταία περίοδο.

Άλλους 10 είχε ο Μπέρζινς, ενώ ο Κρουμπάλι είχε 14 ριμπάουντ και 7 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 51-33, 77-53, 94-82