Λάρκιν, Καμπάτσο

Στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής της EuroLeague, η ασταμάτητη Αναντολού Εφές (18-3) του εξωγήινου Σέιν Λάρκιν (32π.) επικράτησε με 80-75 μέσα στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης (15-6)!

Σε μια αγωνιστική στην οποία οι γηπεδούχοι είχαν κάνει το 8/8, η Εφές πέτυχε το μοναδικό “διπλό” στο Wizink Center και δεν χάνει με τίποτα την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, όπως και ο Λάρκιν το βραβείο του MVP!

Καμπάτσο - Λάρκιν

Η Ρεάλ αγωνίστηκε με τον Ρούντι Φερνάντεθ στη σύνθεσή της, αλλά χωρίς τον Άντονι Ράντολφ.

H Εφές έφτασε σε μια σπουδαία νίκη παρά το γεγονός ότι απουσίασαν οι βασικοί Μπράιαντ Ντάνστον και Βασίλιε Μίτσιτς!

Η Ρεάλ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 14-5, όμως η Εφές ισοφάρισε 20-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ίδιο σκηνικό και στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 32-25, αλλά με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +3 (40-43), χάρη στον εκπληκτικό Σέιν Λάρκιν!

Ταβάρες

Η Εφές διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (55-59), το οποίο ανέβασε μέχρι το +8 στο τελευταίο δεκάλεπτο (58-66).

Η Ρεάλ μείωσε σε 72-73 με τρίποντο του Καμπάτσο 2:53 λεπτά πριν το τέλος και το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα “θρίλερ”. Ο πολύ καλός Πλάις (13π., 5ρ.) απάντησε με τρίποντο 1:54 λεπτά πριν το τέλος για το 72-76 και μετά καθάρισε ο Λάρκιν με 4 σερί πόντους, με τους οποίους έφτασε τους 32 με 7/7 βολές, 5/8 δίποντα και 5/6 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-43, 55-59, 75-80