Πολωνία

Η Πολωνία δείχνει ότι έχει μπει με όρεξη στο Παγκόσμιο Κύπελλο, καθώς ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με το… δεξί, νικώντας τη Βενεζουέλα 80-69.

Η ομάδα του Τέιλορ δεν μπήκε τόσο καλά στον αγώνα, καθώς η Βενεζουέλα προηγήθηκε 6-10 6 λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η αναγνωριστική, κατά κάποιο τρόπο, πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ντούρο να είναι μπροστά στο σκορ (22-24) και τους Πολωνούς να ψάχνουν αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η Πολωνία πήρε τα ηνία του αγώνα και δεν τα έχασε μέχρι τη λήξη του. Η Βενεζουέλα δεν βρήκε αντίδοτο στο μπάσκετ που έπαιζε η ομάδα του Τέιλορ και έτσι η διαφορά συνέχεια αυξανόταν.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 44-36, με τους Πολωνούς να έχουν μπει για τα καλά στη θέση του οδηγού.

Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης δεν είχε πολλές διαφορές από το δεύτερο δεκάλεπτο, με την Πολωνία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη Βενεζουέλα να κάνει μερικές προσπάθειες για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα.

Μοιραία, για τη Βενεζουέλα, κάτι τέτοιο δεν έγινε και η Πολωνία πήρε την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας, με 80-69.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μίχαλ Σοκολόφσκι με 16 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Ματέους Πονίτκα με 15.Για τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέδρο Χούριο με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 44-36, 62-51, 80-69