Η Τσεχία νίκησε πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ τη Νότιο Κορέα με 97-89 στη Σεούλ, ενώ η Τυνησία νίκησε την Ιαπωνία στη Σαϊτάμα με 78-76 με καλάθι στη λήξη.

Τα φιλικά προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο συνεχίζονται κυρίως στην Ασία.

Στη Νότιο Κορέα στο “4 Νations Tournament” η Τσεχία νίκησε τη διοργανώτρια Νότιο Κορέα με 97-89.

Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με 56-37 στο ημίχρονο και με 80-59 έπειτα από 30 λεπτά αγώνα και οι Κορεάτες μείωσαν με επιμέρους σκορ 30-17 στην τελευταία περίοδο.

Ο Γιάρομικ Μπόχατσικ (κεντρική φωτογραφία) είχε 23 πόντους με 5/8 τρίποντα και 7 ριμπάουντ για την Τσεχία κι ο Τόμας Σατοράνσκι 21 πόντους και 6 ασίστ, ενώ σούταρε 7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα.

Οι Τσέχοι μοίρασαν 29 ασίστ και είχαν 12/26 τρίποντα.

Για τη Νότιο Κορέα που είχε 10/38 από τα 6.75μ., ο Γκούνα Ρα πέτυχε 29 πόντους και πήρε 17 ριμπάουντ και ο Σουνγιούνγκ Κιμ πρόσθεσε 17 πόντους.

Στην Ιαπωνία, η Τυνησία νίκησε σε φιλικό με 78-76 χάρη σε καλάθι του Μάικλ Ρολ στη λήξη!