ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε εύκολο βράδυ στο Μόναχο, καθώς επικράτησε της Μπάγερν με 93-79 για την έβδομη αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε αήττητη στη φετινή διοργάνωση.

Η αρχή του παιχνιδιού μας έδωσε την εντύπωση ότι θα δούμε έναν κλειστό αγώνα με υψηλό σκορ και για τις δύο ομάδες. Ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς με πρωταγωνιστή τον Σέρχι Ροντρίγκεθ, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Ο Ισπανός γκαρντ με 2/4 τρίποντα έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και από αυτό σημείο και μετά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Μπάγερν Μονάχου.

Έτσι το ημίχρονο έφυγε με τους Ρώσους να προηγούνται με 56-40 και έχοντας ματώσει το καλάθι των Βαβαρών με 9/13 τρίποντα (69% επιτυχία). Η ΤΣΣΚΑ δεν ήταν καλύτερη μόνο στην εκτέλεση, από τους αντιπάλους της, αλλά και στη δημιουργία, καθώς μέτρησε 13 ασίστ.

Μοναδικό μελανό σημείο των φιλοξενούμενων το κακό πρώτο ημίχρονο του Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος σημείωσε 5 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν έριξε το ρυθμό της και συνέχισε να πυροβολεί από την γραμμή των 6.75 μ. με αποτέλεσμα να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα σχετικά εύκολα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν να έχουν διάθεση για παιχνίδια και παρά το 9-0 σερί των Βαυαρών στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, αντέδρασαν άμεσα και έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Με κύριο πρόσωπο τον Κόρι Χίγκινς και με την εξαιρετική της άμυνα η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να κρατήσει χαμηλά την Μπάγερν Μονάχου. Παρά το καλό τρίτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων οι Ρώσοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με ένα +12 (77-65).

Τελικά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε μία εύκολη νίκη στο Μόναχο με 79-93 και συνέχισε να οδηγεί την κούρσα της Euroleague, καθώς ισοβαθμεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με τη Ρεάλ Μαδρίτης (7-0).

Καλύτερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Κόρι Χίγκινς με 18 πόντους και 5 ασίστ, ενώ καλός ήταν και ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 12 πόντους (4/11 τριπ.) και 8 ασίστ. Επίσης, πολύ θετική ήταν και η παρουσία του Άλεκ Πίτερς, ο οποίος τελείωσε με 13 πόντους (3/4 τριπ.)

Από την πλευρά των ηττημένων ο Νίχαντ Ντζέντοβιτς είχε 14 πόντους, όσους και ο Ντέρικ Γουίλιαμς, με τον Αμερικανό φόργουορντ να φτάνει κοντά στο double-double, καθώς μάζεψε και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 56-40, 65-77, 79-93

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 3, Κόπονεν 10, Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς 12 (1), Λο 4, Ντζέντοβιτς 14 (2), Γιόβιτς 9, Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 14, Μπούκερ 6

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 9 (1), Πίτερς 13 (3), Αντόνοφ 6, Ροντρίγκεθ 12 (4), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 10, Χίγκινς 18 (2), Χάκετ, Κούλαγκιν, Κουρμπάνοφ 10 (2), Χάινς 2, Χάντερ 10