Βαλένθια

Η Βαλένθια δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα κόντρα στην Μπέτις, καθώς επικράτησε με 95-72, ενώ και η Βιλερμπάν νίκησε σχετικά εύκολα τη Σολέ με 85-76.

Για την τρίτη αγωνιστική της Liga Endesa, η Βαλένθια από την πρώτη περίοδο κατάφερε να πάρει διαφορά 14 πόντων (26-12), αλλά η Μπέτις προσπάθησε να επιστρέψει στη συνέχεια και μπόρεσε να μειώσει στην ανάπαυλα στους 9 πόντους (44-35).

Ωστόσο, οι “νυχτερίδες” στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης μπόρεσαν και πήραν ξανά μία διαφορά ασφαλείας (70-57) και έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε ακόμη πιο ψηλά το σκορ και εν τέλει πήρε τη νίκη με 95-72.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ θετικός ήταν και ο Μπροκ Μότουμ με επίσης 14 πόντους.

Για την Μπέτις ξεχώρισε ο Έι Τζέι Σλότερ με 13 πόντους, έχοντας για μοναδικό συμπαραστάτη του τον Κέι Σι Ρίβερς με 11.

Πλέον η Βαλένθια σκέφτεται μόνο τον αγώνα με τον Ολυμπιακό (11/10, 21:30) θέλοντας να αφήσει πίσω της την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 44-35, 70-57, 95-72

Εύκολα η Βιλερμπάν και τώρα Παναθηναϊκός

Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν νίκησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 85-76 τη Σολέ, για την τρίτη αγωνιστική στο Πρωτάθλημα Γαλλίας, και πλέον στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό (10/10, 21:45), για τη δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

Η πρωταθλήτρια Γαλλίας από την πρώτη περίοδο μπόρεσε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να μην τα χάσει σε κανένα σημείο του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Βιλερμπάν να είναι μπροστά με 9 πόντους 43-34 και στη συνέχεια ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (71-55).

Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 85-76, με τη Σολέ να κάνει ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, το οποίο, ωστόσο, δεν ήταν αρκετό για να τη βάλει στη διεκδίκηση της νίκης.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ζαν-Σαρλ με 13 πόντους, ενώ Μπακό και Λάιτι πρόσθεσαν άλλους 12.

Για τη Σολέ ξεχώρισε ο Κρις Χόρτον, ο οποίος πέρυσι αγωνίστηκε με τη φανέλα της Κύμης, με 20 πόντους, έχοντας για συμπαραστάτη τον Τζέιλεν Ρίλεϊ, ο οποίος σταμάτησε στους 17.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-34, 71-55, 85-76