ΑΕΚ-Καρδίτσα

Με άνεση ζευγάρωσε τις νίκες της στην Stoiximan GBL η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε 96-65 της Καρδίτσας στη SUNEL Arena των Άνω Λιοσίων.

Πρέντις Χαμπ (22π.-4ασ., 6/9 τρίποντα), Σι Τζέι Μπράις (21π.-6ρ.) και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (15π.-5ρ.), ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων.

Άστοχος αποδείχθηκε ο Χάντερ Χέιλ (0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα), ωστόσο συνέβαλε στο δημιουργικό σκέλος με 6 ασίστ, ενώ ο Γκραντ Γκόλντεν πήρε καλό βαθμό στον πλουραλισμό (8π.-6ρ.-6ασ.).

Διψήφιοι για την “Ένωση”, η οποία στις 15 Οκτωβρίου (21:00) παίζει με τη Βόννη στη Γερμανία για το BCL, ήταν και οι Όμηρος Νετζήπογλου (11π.), ΡαϊΚουάν Γκρέι (10π.).

Ντάνιελ Γουότσον (17π.-5ρ.) και Λεωνίδας Κασελάκης (14π.-6ρ.), δεν κατάφεραν να αποτρέψουν το 0/2 της Καρδίτσας στο πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα, η ΑΕΚ μετέτρεψε το 4-4 σε 23-9 και στη δεύτερη περίοδο εκτόξευσε τη διαφορά έως το +21 (48-27), προτού κλείσει το ημίχρονο με 50 πόντους ενεργητικό.

Σημειώνεται ότι με το σκορ στο 42-26, στα 02:41 πριν από το τέλος του α’ μέρους, ο Ντράγκαν Σάκοτα διαμαρτυρήθηκε έντονα για μια διαιτητική απόφαση και δέχθηκε τεχνική ποινή.

Επίσης, ο Γάιος Σκορδίλης διαμόρφωσε το 46-27 και ξεπέρασε τους 1.000 πόντους σε επίπεδο Stoiximan GBL.

Η θεσσαλική ομάδα έδειξε προς στιγμήν ένα καλό πρόσωπο μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, όμως, το 52-41 έγινε 66-45 και ολοκληρώθηκε κάθε συζήτηση αναφορικά με τον νικητή του παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ είχε 24/41 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/21 βολές, 42 ριμπάουντ (τα 11 επιθετικά), 26 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη.

Η Καρδίτσα, από την πλευρά της, μέτρησε 22-46 δίποντα, μόλις 3-14 τρίποντα και 12-22 βολές, 31 ριμπάουντ (τα 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 14 λάθη.

Επίσης, οι γηπεδούχοι πήραν 51 πόντους από παίκτες που προήλθαν από τον πάγκο, ενώ οι φιλοξενούμενοι μόλις 21.

Για την ιστορία, η διαφορά έφτασε μέχρι το +33 στο τελευταίο λεπτό (96-63).

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 50-33, 69-47, 96-65