Με δυνατούς αγώνες και καλό θέαμα ξεκίνησαν σήμερα (9/8) οι αγώνες του Eurobasket U16 στην Κρήτη. Οι αγώνες των ομίλων διεξάγονται σε δύο κλειστά γυμναστήρια, αυτό της Νέας Αλικαρνασσού (Δύο Αοράκια) και στο Κ.Γ. Πανεπιστημίου Κρήτης.

Στον Α’ Όμιλο η Ισπανία, στο ΚΓ Πανεπιστημίου Κρήτης, με αντίπαλο τη Φινλανδία μετά από ένα «αναγνωριστικό» πρώτο δεκάλεπτο (20-23), ανέβασε ρυθμό και πήρε τη νίκη (ημίχρονο 32-63) με το «εύγλωττο» 123-53 (Μερεμπασβίλι 20, Σάντσεζ 18-Σέλμαν 13). Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα.

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας για τον Α’ Όμιλο, η Λετονία ανέτρεψε το 40-43 επί της Τουρκίας στο ημίχρονο και πήρε τη νίκη με 90-85 μετά από συναρπαστικό φινάλε (83-74 στο 36΄, 85-83 στο 39΄-Άιζπουρς 24, Όζερς 18-Ζιγιαετίν 35 με 8τρ.).  Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα.

Στον Β’ Όμιλο η Λιθουανία, στο ΚΓ Πανεπιστημίου Κρήτης, πήρε με ευκολία τη νίκη με 97-40 επί της Βουλγαρίας, έχοντας από νωρίς εδραιώσει διαφορά ασφάλειας (ημίχρονο 47-22, Αλιουκόνις 17 με 8 ριμπ.). Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα.

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας για τον Β’ Όμιλο, η Σερβία, σε μία συναρπαστική αναμέτρηση, επικράτησε της Γερμανίας με 69-72 (ημίχρονο 39-42), με μπροστάρη επιθετικά τον Μπιέλιτς που είχε 24 πόντους, ενώ απ’ τη Γερμανία ξεχώρισε ο Λούκας Κλάιν με 16 πόντους. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα.

Στον Γ’ Όμιλο η Σλοβενία επικράτησε, στον πρώτο χρονικά αγώνα, της Πολωνίας με 81-66, ούσα μπροστά στο σκορ απ’ το ξεκίνημα και χωρίς να απειληθεί (ημίχρονο 47-32, Γιοκσίμοβιτς 20 με 3τρ., Στιεπάνοβιτς 17 με 5τρ.). Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα που έγινε στο ΚΓ Δήμου Αλικαρνασσού.

Στον δεύτερο αγώνα του ομίλου, στο ίδιο γήπεδο, η Γαλλία δυσκολεύθηκε στο πρώτο ημίχρονο (23-34) για να «λυγίσει» τη μαχητική Γεωργία, αλλά «ξέφυγε» στο τέλος και επικράτησε με 49-74 (Ουιντό 13 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 κοψίματα-Κατιασβίλι 18). Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα.

Στον Δ’ Όμιλο η Εθνική μας ξεκίνησε με το «δεξί» επικρατώντας του Ισραήλ με 78-59, στο κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 23-44 και εν τέλει πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα με πολύ καλή εμφάνιση. Δείτε ΕΔΩ το πλήρες στατιστικό του αγώνα.

Στον δεύτερο αγώνα της ημέρας για τον Δ’ Όμιλο η Ιταλία μετά από «μάχη» με την Κροατία ανέτρεψε το εις βάρος σκορ στο πρώτο ημίχρονο (38-35) και επικράτησε με 66-90 (Καταπάν 25, Μποτέλι 20-Ντόροτιτς 14). Δείτε ΕΔΩ το στατιστικό του αγώνα.