Ο Ολυμπιακός έπαθε μπλακ άουτ στα τελευταία 6 λεπτά και ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε με 82-71 στο “Ulker Sports and Event Hall”, στην πρεμιέρα του στη EuroLeague.

Η Φενέρ πήρε 20 περισσότερα ριμπάουντ (44-24), έκανε ένα επιμέρους 17-6 στα τελευταία 6 λεπτά και έφτασε στη νίκη.

MVP του αγώνα ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν (19π., 7ασ., 5ρ., 2κλεψ., 1κοψ.), τον οποίο βοήθησαν και οι Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (15π.), Μπόνζι Κόλσον (10π., 9ρ.), Μπόμπαν Μαριάνοβιτς (8π., 4ρ.).

Από τον Ολυμπιακό, που είχε 4/20 τρίποντα, προσπάθησαν οι Μόουζες Ράιτ (15π., 7ρ.), Σακίλ ΜακΚίσικ (13π.), Σάσα Βεζένκοφ (11π.) και Φίλιπ Πετρούσεβ (9π.).

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ επέστρεψε στην δωδεκάδα του Ολυμπιακού και ήταν εξαιρετικός στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος φαίνεται ότι δεν υπολογίζεται από τον Μπαρτζώκα στο ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς και ο Μέλιχ Μαχμούτογλου έμειναν εκτός αποστολής για τη Φενέρ, που έχασε τον Σκότι Γουίλμπεκιν με τραυματισμό στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε το ύψος του Μαριάνοβιτς, πίεσε πολύ στην άμυνα και προηγήθηκε με 17-13, όμως έχασε τον Γουίλμπεκιν με τραυματισμό στο γόνατο.

Ο Ολυμπιακός είχε στην πρώτη περίοδο 3/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα…

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η τουρκική ομάδα ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (24-15 στο 13′), όμως η είσοδος του ΜακΚίσικ έδωσε ενέργεια και γρήγορους πόντους στους “ερυθρόλευκους”, που πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (30-32 στο 18′) και πήγαν στα αποδυτήρια με +4 (32-36).

Ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι το +6 (36-42 στο 22′), όμως σε εκείνο το σημείο έπαθε ένα δίλεπτο… μπλακ άουτ και η Φενέρ με ένα σερί 11-0, προηγήθηκε με 47-42 (24′).

Με τους Ράιτ, Φουρνιέ και Βεζένκοφ να σκοράρουν, η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης (52-56 στο 28′), όμως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με ένα 5-0 το τρίτο δεκάλεπτο (57-56).

Το σερί της Φενέρ έφτασε το 10-0 με πέντε σερί πόντους του Σανλί (62-56) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με τον Ολυμπιακό να χάνει πολλά ριμπάουντ.

Σε εκείνο το σημείο, ο Πετρούσεβ πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους και με δύο βολές του ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 65-65 (34′).

Όμως στην επόμενη φάση ο Αμερικανός ζήτησε τα ρέστα από έναν οπαδό της Φενέρ που τον έβριζε και δέχτηκε τεχνική ποινή. Ο Ολυμπιακός έχασε το μυαλό του, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έκανε ένα επιμέρους 14-4 (79-69, 1:56 πριν το τέλος) και η Φενέρ έφτασε στη νίκη με 82-71.

Στο τέλος του αγώνα υπήρξε φραστικό επεισόδιο ανάμεσα στους Γιασικεβίτσιους και Μπαρτζώκα.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71