Τα τρίποντα δεν ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό την Τετάρτη (23/12) στην Κωνσταντινούπολη, όπου ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε με 84-77 στη 16η αγωνιστική της Euroleague.

Ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στη διοργάνωση και το ρεκόρ της πλέον είναι στο 7-8.

Η Φενέρμπαχτσε είχε επτά ήττες στους οκτώ τελευταίους αγώνες της, όμως με πολύ πιο ισορροπημένο παιχνίδι και κορυφαίο τον Γιαν Βέσελι που γύρισε από τραυματισμό, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-10.

Ο Τσέχος σέντερ είχε 17 πόντους με 8/8 σουτ, 5 ριμπάουντ κι ένα καθοριστικό block σε τρίποντο του Σπανούλη με το σκορ στο 82-76.

Πλάι του, ο Νταϊσόν Πιέρ ο οποίος πέτυχε 12 από τους 14 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο βοηθώντας την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ να κρατήσει τη νίκη.

Μάλιστα στην τελευταία περίοδο, ήταν εκείνος που απάντησε στα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Σάσα Βεζένκοφ που μείωσε στο 75-74 (από 68-54!) στο 38′!

Ο Πιέρ πέτυχε τους πέντε επόμενους πόντους της ομάδας του για το 82-76, ενώ ακολούθησε το block του Βέσελι του Σπανούλη κι ένα εύκολο λέι απ του Μαχμούτογλου για το 84-76. Ο Ολυμπιακός έβγαλε μεγάλες αδυναμίες στην άμυνα, η ρακέτα του έμοιαζε με αφύλακτη διάβαση καθώς δέχτηκε πάρα πολλά λέι απ.

Το καλό ξεκίνημα του με 7/11 τρίποντα στο δεκάλεπτο (27-22) άφησε υποσχέσεις σε έναν αγώνα που δεν έπαιζε ο Γιώργος Πρίντεζης, αλλά όσο δεν απειλούσε από το ζωγραφιστό, τόσο άρχισε να χάνει έδαφος. Κι από το υπέρ του 34-30 στο 13′ βρέθηκε πίσω 43-36 στο 17:40 με 13-2 επιμέρους σκορ της Φενέρμπαχτσε.

Μετά από 4 λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο, τραυματίστηκε κι αποχώρησε ο Οκτάβιους Έλις.

Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε ούτε τρίποντο σε αυτό το διάστημα και περιορίστηκε σε 13 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ όταν άρχισε η τελευταία περίοδος βρέθηκε πίσω με τη μεγαλύτερη διαφορά από το 68-54.

Ο Βεζένκοφ (17π. με 5/7 τριπ.) πήγε να τον κρατήσει όρθιο, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Με 2:47 για τη λήξη αποχώρησε τραυματίας και ο Κώστας Παπανικολάου, δείχνοντας να πονάει στον ώμο.

Ζαν Σαρλ και Χάρισον ήταν κορυφαίοι του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Κώστας Σλούκας απέναντι στην πρώην ομάδα του δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77

Κώστας Σλούκας: Βραβεύτηκε από τη Φενέρμπαχτσε στην επιστροφή του στην Πόλη (gallery)