Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε πήρε μία επιβλητική νίκη επί της Ζαλγκίρις Κάουνας με 84-61, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτή τη νίκη η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 18-12, ενώ από την άλλη η Ζαλγκίρις Κάουνας υποχώρησε στο 15-15 και έμεινε πίσω στη διεκδίκηση της όγδοης θέσης.

Από τα πρώτα έξι αγωνιστικά λεπτά (17-12) η Φενέρμπαχτσε πάτησε γκάζι και άφησε πίσω της τη Ζαλγκίρις. Με πρωταγωνιστή τον Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, η τουρκική ομάδα ξέφυγε με 28-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η συνέχεια δεν ήταν διαφορετική με τη Φενέρ να ελέγχει πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και να προηγείται στην ανάπαυλα με 45-26.

Η Ζαλγκίρις βελτίωσε τις επιθετικές επιδόσεις της στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να επιστρέψει στο παιχνίδι καθώς παρέμεινε ευάλωτη στην άμυνα (66-46).

Ο φρενήρης ρυθμός των γηπεδούχων οδήγησε τη διαφορά στο +30 (76-46) με τα διαδοχικά εύστοχα σουτ τριών πόντων του Μπαρτέλ. Η Φενέρ κυνήγησε ξεκάθαρα το +38 αλλά τα μακρινά σουτ της Ζαλγκίρις της έκοψαν τη φόρα.

Η διαφορά μειώθηκε στους 23 πόντους (79-56) κι έτσι τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τη Φενέρ να κερδίζει με 84-61.

Ο Βέσελι με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ, με τη Φενέρ στο τέλος να κυνηγά να καλύψει και τη διαφορά από το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων, όταν η Ζαλγκίρις είχε κερδίσει με 37 πόντους διαφορά (99-62), αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 45-26, 66-46, 84-61