@USA Basketball

Η Team USA νίκησε τον Καναδά με 86-72 τα ξημερώματα της Πέμπτης, στον πρώτο φιλικό αγώνα των δύο ομάδων για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο οποίος έγινε στο Λας Βέγκας.

Ήταν το πρώτο τεστ δύο πανίσχυρων ομάδων, με τον Καναδά, να είναι ο πρώτος αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στον όμιλό μας, στο Παρίσι.

Αμφότεροι βρίσκονται στη διαδικασία να βρεθούν μεταξύ τους, να βρουν “χημεία” και ρόλους, ειδικά οι Αμερικανοί, καθώς οι Καναδοί έχουν τον περσινό κορμό.

Για αυτό και το παιχνίδι δεν ήταν σε up tempo, κι έμοιαζε με “εκπαιδευτικό” ειδικά για τους παίκτες του Στιβ Κερ.

Οι ΗΠΑ έπαιξαν χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ και τον Ντέρικ Γουάιτ, ο οποίος πήρε τη θέση του Καγουάι Λέοναρντ που αποχώρησε χθες από την ομάδα.

Χρησιμοποιήθηκαν για λίγο και ορισμένοι παίκτες της select team, της ομάδας που βοηθά την Team USA στην προετοιμασία, όπως ο Νάιτζελ Χέις Ντέιβις της Φενέρμπαχτσε.

Τόσο οι ΗΠΑ όσο και ο Καναδάς μοίρασαν το χρόνο σε όλους τους παίκτες, πιο πολύ έμεινε στο παρκέ ο Μπαμ Αντεμπάγιο (21 λεπτά) .

Ο Καναδάς προηγήθηκε με 11-1 μετά από 4:24 αγώνα πριν φτάσει στο 21-14 στο δεκάλεπτο.

Οι Αμερικανοί έχασαν τα έξι πρώτα σουτ πριν από το πρώτο καλάθι, του Στεφ Κάρι:

Οι ΗΠΑ ισοφάρισαν 21-21 και προσπέρασαν 41-33 στο ημίχρονο. Έφτασαν και στο +13, 50 -37 πριν ο Καναδάς πλησιάσει τελευταία φορά 50-45. Η Team USA κράτησε μετά διψήφια διαφορά, με μέγιστη τιμή τους 16 πόντους (70-54, 81-65) πριν φτάσει στην τελική νίκη με 86-72.

Ο Άντονι Έντουαρντς πέτυχε 13 πόντους, ο Στεφ Κάρι είχε 12, ενώ 11 πέτυχε ο Τζρου Χόλιντεϊ και 10 ο Άντονι Ντέιβις.

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς είχε 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ενώ ο Τζοέλ Εμπίντ, 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη.

Για τον Καναδά, ο Αρ Τζέι Μπάρετ είχε 12 πόντους και ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ με τον Ντίλον Μπρουκς από 10.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ έμεινε στους 5 πόντους σε 17 λεπτά με 2/8 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 41-33, 69-54, 86-72

Παρών στον αγώνα ήταν ο πρώην πρόεδρος των ΗΠΑ Μπαράκ Ομπάμα και δεκάδες αστέρες του παρελθόντος που έχουν κληθεί από την USA Βasketball για τον εορτασμό 50 ετών από την ίδρυση της ομοσπονδίας.