Μέικον

Ο Παναθηναϊκός λύγισε με 78-76 τον Απόλλωνα Πάτρας σε φιλική αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου (4/9).

Ο αγώνας κρίθηκε από 2 βολές του Κασελάκη στα 5”, αφού ο Απόλλωνας έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση.

Ο Δημήτρης Πρίφτης και ο Νίκος Βετούλας είχαν τη δυνατότητα να δοκιμάσουν σχήματα και συστήματα και να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα για την κατάσταση των ομάδων τους σε αυτό το δυνατό τεστ.

Αυτό ήταν το τρίτο φιλικό των “πρασίνων” και το πρώτο των Πατρινών.

Την Κυριακή (05/09, 17:00) θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών στην Περιβόλα το φιλικό του Απόλλωνα με τον Ηρακλή.

Ο αγώνας:

Ο Απόλλωνας Πάτρας ξεκίνησε καλύτερα το ματς και προηγήθηκε με 8-2 στο 2′, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και στο 6’ προσπέρασε με 13-10. Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 23-22, ενώ στο 14’ πήραν… αέρα έξι πόντων (26-32). Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 32-31 στο 15’, στο 18’ προσπέρασαν με 36-34 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-38.

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (48-43 στο 25’) με τον Απόλλωνα να πλησιάζει στον πόντο στο επόμενο λεπτό (51-50) και να προσπερνά με 55-54 στο 30’.

Στο 32’ οι Αχαιοί έκαναν το υπέρ τους 60-56 και στο 36’ ξέφυγαν με 70-64. Στο 37’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφερε το ματς στα ίσια (70-70) και τελικά πήρε τη νίκη με 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 42-38, 54-55, 78-76.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 15 (1), Πέρι, Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 3, Καββαδάς 2, Παπαπέτρου 15 (2), Κασελάκης 6 (1), Ουάιτ 14 (1), Φλόιντ 4, Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 11 (2), Έβανς.
Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Κόλεμαν 19 (2), Μοντγκόμερι 1, Μπάρφιλντ 14 (4), Τσαλμπούρης 13 (3), Διαμαντάκος 10 (2), Ζούμπος 2, Δίπλαρος 2, Μολφέτας 3, Ντέιβις 12 (2).