Την ήττα με 87-80 γνώρισε την Πέμπτη η Εθνική μας ομάδα στη Μαδρίτη, από την Ισπανία που πήρε τη φιλική ρεβάνς για την ήττα της με 70-86 πριν από 48 ώρες στην Αθήνα.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, προληπτικά, αφού ένιωσε ήπιες ενοχλήσεις στο γόνατο, όπως επίσης και τους Σλούκα – Παπαγιάννη λόγω των προβλημάτων τραυματισμών που αντιμετωπίζουν.

Οι Ισπανοί χτύπησαν περισσότερο στο ζωγραφιστό με τον Ερνανγκόμεθ να έχει 23 πόντους, ενώ είχαν καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα 9/19 έναντι 7/24.

Η Εθνική μας έχασε και 12 βολές (17/29), όπως και τα ριμπάουντ.

Κορυφαίος της ελληνικής ομάδας ήταν ο Αγραβάνης που πέτυχε 11 από τους 24 πόντους του στην τελευταία περίοδο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο πήρε πολύ καλό βαθμό στην πρώτη περίοδο έχοντας την ευθύνη του ψηλού, αφού σκόραρε, έβγαλε άμυνες και προβλημάτισε την ισπανική άμυνα. Με 6 πόντους του, η Ελλάδα προηγήθηκε με 15-8 δείχνοντας να επιβάλει το παιχνίδι της.

Όμως οι γηπεδούχοι άνοιξαν το γήπεδο με την ευστοχία τους στα τρίποντα. Έβαλαν τρία συνεχόμενα τα δύο με τον Ρούντι, είχαν 4/5 στο δεκάλεπτο κι η Ισπανία προσπέρασε 19-17 και 22-21 στα πρώτα δέκα λεπτά.

Η κακή ελληνική άμυνα στο πρώτο πεντάλεπτο της β’ περιόδου, επέτρεψε 21 πόντους στην Ισπανία που ξέφυγε 43-32, αυτήν τη φορά χτυπώντας κυρίως σε transition και μέσα στη ρακέτα.

Δεν έχασε όμως ούτε τα καλά της ποσοστά στο τρίποντο έχοντας 6/7 πριν από το τελευταίο άστοχο του Γιουλ.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν πρώτος σκόρερ της Εθνικής με 9 πόντους.

Η ελληνική ομάδα έκλεισε το 20άλεπτο με 5/10 βολές, 3/13 τρίποντα αλλά έμεινε κοντά στο σκορ, 45-40.

Με τον Παπανικολάου και τον Αγραβάνη, η Ελλάδα πήρε προβάδισμα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου 49-47.

Όμως η επιλογή κοντού σχήματος, με Αγραβανη-Θανάση Αντετοκούνμπο στις θέσεις των ψηλών, για αρκετή ώρα, έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του Σκαριόλο να μπει στη ρακέτα μας και να πάρει πάλι το προβάδισμα 57-51 και 60-53 στο 26′.

Αν κι επέστρεψε ο Κώστας Αντετοκούνμπο και μπήκε και ο Κασελάκης για να αλλάξει το δίδυμο ψηλών η Ελλάδα βρέθηκε στο -12 53-65, με τρία λεπτά για τα 30′

Ήταν ένα διάστημα στο οποίο ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ έκανε θραύση με 12 πόντους σε σχεδόν οκτώ λεπτά.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 67-61, αλλά η Εθνική μας έκανε όλες τις λάθος επιλογές στο πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου. Η άμυνά της βρέθηκε σε διαρκή ανισορροπία και σε ελάχιστο χρόνο βρέθηκε να χάνει με τη μεγαλύτερη διαφορά της βραδιάς, 14 πόντους, 63-77.

Η επιστροφή Καλάθη και Αγραβάνη διόρθωσε πολύ την εικόνα της Εθνικής μας. Η άμυνα της Ελλάδας επίσης βελτιώθηκε κι έτσι μείωσε σε 79-71 με 3,5 λεπτά για το τέλος.

Ο Αγραβάνης κράτησε την Ελλάδα και στην τελευταία περίοδο με 11 πόντους του, με την Ελλάδα να μειώνει στο τέλος στο 87-80.

Αν ήταν ελαφρώς πιο εύστοχη στο τρίποντο, αν δεν έχανε 12 βολές, ακόμα και με τα πολλά πειράματα του Ιτούδη θα μπορούσε να ‘χε διεκδικήσει τη νίκη, μολονότι τα αποτελέσματα δεν μετρούν σε αυτήν την περίοδο της προετοιμασίας.

Τα επόμενα τεστ της Εθνικής θα είναι στο τουρνουά AEGEAN Ακρόπολις το διάστημα 17-19 Αυγούστου με τη συμμετοχή των Τουρκίας, Πολωνίας, Γεωργίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-40, 67-61, 87-80

Ισπανία-Ελλάδα: Το “WiZink Center” γέμισε ισπανικές σημαίες