Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 69-55 στον ημιτελικό του Final 4 Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, την Παρασκευή στα Χανιά και στον τελικό της Κυριακής (10/4, 15:00) θα αντιμετωπίσει την Ελευθερία Μοσχάτου, που νωρίτερα νίκησε 71-61 τον ΟΑ Χανίων.

Ήταν η τρίτη φετινή νίκη του Ολυμπιακού, σε ισάριθμους αγώνες με τον Παναθηναϊκό μετά το 2-0 στο πρωτάθλημα κι ήλθε, κυρίως, λόγω της διαφοράς των δύο ομάδων στη γραμμή ψηλών.

Οι “ερυθρόλευκες” υπερείχαν στη ρακέτα, κι ο Παναθηναϊκός από την άλλη, ουσιαστικά έχασε το μεγάλο του όπλο, τη Ριντ, που λόγω φάουλ δεν βοήθησε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με την καλή του άμυνα, ο Παναθηναϊκός δεν επέτρεψε να φανεί από την αρχή η αδυναμία του στη ρακέτα. Κράτησε τον Ολυμπιακό στους 13 πόντους σε ένα κακό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες επιθετικά, αφού είχαν μαζί 4/16 σουτ και το σκορ ήταν 4-5 μετά από 6,5 λεπτά αγώνα!

Όμως σιγά-σιγά οι παίκτριες του Ζίμπαρτς άρχισαν να βρίσκουν διαδρόμους με καλές συνεργασίες κάτω από τη ρακέτα. Βίτολα και Χάμπλιν είχαν μαζί 6/6 προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, η Νικολοπούλου 9 πόντους-5 ασίστ και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 16 πόντους στο 20άλεπτο, 37-21!

Την ίδια ώρα η Κάιζερ, είχε 0/5 για τον Παναθηναϊκό.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τη χειρότερη δυνατή συνθήκη για τον Παναθηναϊκό. Σαν να μην έφτανε το -16, μέσα σε 20 δευτερόλεπτα στερήθηκε την Τσάστιτι Ριντ, η οποία χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και επειδή κλώτσησε την μπάλα, με τεχνική ποινή συμπληρώνοντας 4 φάουλ!

Η Καπογιάννη την τράβηξε στον πάγκο, όμως η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς δεν εκμεταλλεύτηκε την απουσία της. κυρίως λόγω των λαθών της σε αυτήν την περίοδο, όπου η Φιόντα Φίτζερλαντ, κράτησε όρθια την ομάδα της.

Η Αμερικανή, άποντη στο πρώτο μισό, πέτυχε 11 πόντους με 3/4 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και με τη συνδρομή των Χολμς-Χατζηνικολάου, ο Παναθηναϊκός μείωσε έως τους 7, 44-37, για να τελειώσει το δεκάλεπτο 52-42.

Ο Ολυμπιακός, όμως, εκτός από τις βάσεις που είχε βάλει με το προβάδισμα, ήταν πιο ορθολογικός σε σχήμα και λογική κι εξακολούθησε να κυνηγά το παιχνίδι στο ζωγραφιστό.

Η Σταμολάμπρου, είχε πάρει τα ηνία από τη Νικολοπούλου, Βίτολα, Σπυριδοπούλου, Πλουφ, έδωσαν σημαντική βοήθεια και η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα ασφαλείας.

Έφτασε δε στους 17 πόντους, 65-48 στο τελευταίο δίλεπτο, με την επιστροφή της Ριντ για τον Παναθηναϊκό, να μην αλλάζει τη ροή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55

Διαιτητές: Κατραχούρας, Θεονάς, Χριστινάκης

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 7, Σταμολάμπρου 13 (1), Σταμάτη 3 (1), Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου 7, Σύρρα, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Διέλα 2, Βαμβακά 2, Βίτολα 15 (1), Χάμπλιν 8.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 11, Φιτζέραλντ 14 (3), Σταμάτη, Λύμουρα 7 (1), Κωτούλα, Μυλωνάκη, Χολμς 12 (1), Χατζηνικολάου 9, Κάζερ 2.

Δείτε τα highlights ¨του αγώνα και τους πανηγυρισμούς των “ερυθρόλευκων ΕΔΩ

Η photo gallery του ημιτελικού

Κύπελλο Γυναικών: Πρώτος στόχος ο τελικός για Ελευθερία Μοσχάτου και Χανιά

Κύπελλο Γυναικών: Ξεκάθαρος στόχος η κατάκτηση του τροπαίου από Ζίμπαρτς-Καπογιάννη

Κύπελλο Γυναικών: Όλοι οι τελικοί και τα Final 4