Φρανσίσκο

Με πρωταγωνιστές δύο γνώριμους των ελληνικών γηπέδων, τον Σιλβέν Φρανσίσκο και τον Ίγκνας Μπραζντέικις, η Ζαλγκίρις Κάουνας επικράτησε 74-67 της Μπαρτσελόνα στη Žalgirio Arena για την 1η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο πρώην άσος του Περιστερίου είχε 19 πόντους (οι 15 στην τέταρτη περίοδο), με 2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 3/4 βολές.

Εκείνος του Ολυμπιακού προσέθεσε 17 πόντους (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, οδηγώντας την ομάδα του μέχρι τη στιγμή που ανέλαβε τη σκυτάλη ο Φρανσίσκο.

Νικολάς Λαπροβίτολα (12π., 8ασ.), Τζαμπάρι Πάρκερ (11π.), Κέβιν Πάντερ (11π.), πάλεψαν για την Μπαρτσελόνα, η οποία είχε βάλει 91 πόντους στη Γρανάδα την Κυριακή, αλλά απόψε (σ.σ. 3/10) αρκέστηκε στους 67.

Η καταλανική ομάδα μέτρησε μόλις 5/20 τρίποντα (1/6 ο Άλεξ Αμπρίνες, 1/5 ο Τζαμπάρι Πάρκερ, 0/3 ο Τσιμέζι Μέτου) και επτά λιγότερα ριμπάουντ (38-31), ενώ δεν αξιοποίησε τις 10 περισσότερες βολές (6/9 – 14/19) και τις 11 παραπάνω ασίστ (8-19).

Ζαλγκίρις-Μπαρτσελόνα

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα, ο Μπραζντέικις έβαλε τους έξι από τους πρώτους δέκα πόντους της ομάδας του, η οποία έκλεισε στο +7 το πρώτο δεκάλεπτο και έφτασε ως το +13 προς το τέλος του ημιχρόνου (41-28).

Η τελευταία φάση πριν από την ανάπαυλα ήταν ένα παλικαρίσιο buzzer (μακρινό λέι-απ ανάμεσα σε δύο αντιπάλους) του Μπραζντέικις για το 43-31.

Η Μπαρτσελόνα επανήλθε με επιμέρους 2-11 στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου και ισοφάρισε έπειτα από αρκετή ώρα (48-48), καθώς οι γηπεδούχοι έβαλαν μόλις πέντε πόντους σε οκτώ λεπτά και επτά συνολικά.

Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, ο Μπραζντέικις ήταν “καυτός”, ενώ αντίθετα η καταλανική ομάδα έμεινε χωρίς σκορ για 2,5 λεπτά, αλλά σε λιγότερο από 1,5 λεπτό απάντησε στο 7-0 της Ζαλγκίρις με δικό της 6-0.

Χάρη στον Φρανσίσκο και τους 10 διαδοχικούς πόντους του, ο σύλλογος του Κάουνας απέκτησε σημαντικό αβαντάζ για τη νίκη, ενώ όταν ο ίδιος παίκτης έγραψε με τρίποντο το 72-65 όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-31, 50-48, 74-67