Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ, η Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη διέλυσε (100-73) τη Λιμόζ, σε ματς για την 1η πρώτη αγωνιστική της φάσης των “16” του Basketball Champions League.

Οι Γάλλοι μπόρεσαν να ανταγωνιστούν τον αντίπαλο τους για ένα 10λεπτο (20-20) στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς στη συνέχεια χάθηκαν από το… οπτικό τους πεδίο.

Οι Τούρκοι πήγαν στα αποδυτήρια μ’ ένα +11 (48-37 στο 20’) και στην επανάληψη πάτησαν… γκάζι και έφτασαν σε μια μεγάλη όσο και επιβλητική νίκη.

Ο Νταρόν Ράσελ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Άντζελο Καλοϊάρο σημείωσε άλλους 18 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ 18 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Ντούσαν Ρίστιτς.

Για τη Λιμόζ, ο Τόμας Κίζλινκ σημείωσε 16 πόντους, ενώ 13 πόντους και 6 ασίστ πέτυχε ο Τζαβιόν Γκρέιβς, όμως δεν μπόρεσαν ούτε να περιορίσουν την έκταση της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 48-37, 73-55, 100-73.