Οι πιο ανταγωνιστικοί τελικοί playoffs στην Ευρώπη, ολοκληρώθηκαν το βράδυ του Σαββάτου στη Γαλλία, όπου η Βιλερμπάν νίκησε με 84-82 τη Μονακό στην παράταση, στο Αστρομπάλ και πήρε τον τίτλο με 3-2 νίκες!

Ο Έλι Οκόμπο πέτυχε 1/2 βολές στο τέλος για το 84-82 και ο Μάρκος Νάιτ έκλεψε από τον Ντουέιν Μπέικον στα 2” για να χαρίσει το πρωτάθλημα στη Βιλερμπάν!

Η κανονική διάρκεια του πέμπτου και τελευταίου τελικού έληξε 75-75 με τον Οκόμπο να βάζει το καλάθι αλλά να χάνει μια βολή στη λήξη των 40′ για να δώσει τον back to back τίτλο στην ομάδα του!

Η Βιλερμπάν έχασε το μομέντουμ στην τελευταία περίοδο κι ενώ είχε προηγηθεί σε όλον τον αγώνα, όταν η Μονακό επέστρεψε με τους Τζέιμς και Μπέικον για να προηγηθεί, 55-59 και 60-68 στα 04:29!

Ισοφάρισε στο τέλος κι έχασε την ευκαιρία για τη νίκη στη χαμένη βολή του Οκόμπο, όμως, στην παράταση, Οκόμπο και Χάουαρντ έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους 83-81, ο Τζέιμς Γκιστ έβγαλε δύο μεγάλες άμυνες πριν φτάσουν στο δραματικό φινάλε!

Ο Οκόμπο έβαλε πάλι 1/2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δείτε το μεγάλο τρίποντο του Χάουαρντ:

Ο Έλι Οκόμπο, τελείωσε με 20 πόντους, 15 είχε ο Γουίλιαμ Χάουαρντ και 14 ο Γιουσουφά Φαλ.

Για τη Μονακό, ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 16 πόντους, 12 στη Δ΄περίοδο, κι από 14 ο Άλφα Ντιαλό και ο Ντουέιν Μπέικον.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 43-33, 54-53, 75-75 (κ.α.) 84-82 (παρ.)

Ισοφάρισε 2-2 η Βιλερμπάν, 85-68 στο Μονακό και Game 5

Έκανε το 2-1 η Μονακό, 83-80 τη Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν διέλυσε 91-54 τη Μονακό και ισοφάρισε 1-1

Break η Μονακό στον πρώτο τελικό, 82-74 και 1-0 τη Βιλερμπάν

Οι τροπαιούχοι και οι διεκδικητές όλων των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων – Ο απόλυτος οδηγός