@FIBA
Συναρπαστικός και ο τρίτος προημιτελικός του Ολυμπιακού τουρνουά με τη Γαλλία να παίρνει το εισιτήριο για την 4αδα επικρατώντας 82-73, του Καναδά.

Η οικοδέσποινα Γαλλία με τη βοήθεια ενός γεμάτου γηπέδου, κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά που έχτισε από την αρχή του αγώνα και να πάρει μία πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης, που τέθηκε εκτός.
Ετσι στις 8 Αυγούστου η Γαλλία θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων τη Γερμανία.
Οι Γάλλοι έπαιξαν υποδειγματική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο με τον Κορτνινιέ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του, όντας ο άσος στο μανίκι του Κολέ που τον ξεκίνησε στην βασική 5άδα του και τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 4 τρίποντα και 3 κλεψίματα!
Στο πλευρό του και ο Γιαμπουσέλε, που ίσως να ήταν και ο κορυφαίος των τρικολόρ, .
Παράλληλα όμως η ομάδα της Γαλλίας, είχε μεγάλη βοήθεια στο σκοράρισμα και από τον εξαιρετικό Ματίας Λεσόρ.

Καθοριστικός ήταν πάντως ο Φουρνιέ, που δεν ξεκίνησε στην γαλλική πεντάδα. Ήταν αυτός που όταν οι Καναδοί προσπάθησαν να αντεπιτεθούν στο 4ο δεκάλεπτο, με δικούς του πόντους κράτησε τη διαφορά.

Στα αξιοσημείωτα επίσης των επιλογών του προπονητή της Γαλλίας, η ολιγόλεπτη συμμετοχή του Γκομπέρ.

Όσο για τον Καναδά, η μαγική τους πορεία τελειώνει δύο παιχνίδια πριν τον τελικό. Ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ σημείωσε 27 πόντους, με τον Μπάρετ να είναι ο μόνος παίκτης που ακολούθησε στο σκοράρισμα με 16. Ήταν οι μόνοι δύο παίκτες με διψήφιο αριθμό για τον Καναδά.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 45-29, 61-50, 82-73.

Δείτε τη στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Σερβία-Αυστραλία 95-90 (παρ.): Τα highlights του… θρίλερ (vid)

Γερμανία-Ελλάδα: Τα highlights του προημιτελικού (vid)

Γερμανία-Ελλάδα 76-63: “Κόλλησε” στην επίθεση η Εθνική μας κι έμεινε εκτός τετράδας

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα και το σύστημα διεξαγωγής