Η Γεωργία νίκησε τις Φιλιππίνες με 96-94 στο Προολυμπιακό Τουρνουά της Ρίγα, στη Λετονία, όμως στα ημιτελικά προκρίθηκαν οι Ασιάτες μαζί με τους διοργανωτές του συγκεκριμένου Προολυμπιακού.

Οι δύο πόντοι δεν αρκούσαν στη Γεωργία με τον Τόρνικε Σενγκέλια στη σύνθεσή της, έφτασε έως το +20 (40-20) στη Β’ περίοδο και το +13 στη Γ’ περίοδο (64-51) από τους 19 που ήθελε για να αφήσει έξω τις Φιλιππίνες.

Η βαριά ήττα από τη Λετονία (55-83) στην πρεμιέρα, στοίχησε στους Γεωργιανούς στη μάχη της πρόκρισης στους “4”.

Στο τέλος μάλιστα οι Φιλιππίνες είχαν κι ευκαιρία να νικήσουν, όταν προσπέρασαν 81-80, ενώ μετά απάντησαν στο 0-8 σερί της Γεωργίας (81-88) μειώνοντας 89-90 και 93-94.

Όμως 2/2 βολές του Γκόγκα Μπιτάτζε έδωσαν στα 2” το +3 στη Γεωργία, και τη 2η θέση του ομίλου στις Φιλιππίνες που είχε +6 στο goal average.

Πρώτη στον όμιλο τερμάτισε τελικά η Λετονία με +9 πόντους στην ισοβαθμία.

Ο Τζάστιν Μπράουνλι είχε 28 πόντους (26π. έως το Γ’), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ για τις Φιλιπίνες.

Κορυφαίος της Γεωργίας ήταν ο Σάντρο Μαμουκελασβίλι (26π., 14 στο ημίχρονο με 4/5 τρίποντα), ενώ ο Γκόγκα Μπιτάτζε πέτυχε 21 πόντους και ο Τορνίκε Σενγκέλια είχε 17 πόντους 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 43-55, 74-74, 94-96