Την πρόκρισή της στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου πανηγύρισε την Τετάρτη η Γεωργία του Ηλία Ζούρου, που νίκησε τη Βενεζουέλα με 70-59 στην Οκινάουα.

Τελείωσε τον ΣΤ’ όμιλο με 2-1 νίκες και θα αντιμετωπίσει στη Β’ φάση τις Γερμανία, Αυστραλία σε μια ακόμα επιτυχία της, αφού η φετινή, είναι η πρώτη της παρουσία σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκανε τη μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι με τη Βενεζουέλα.

Οι Γεωργιανοί κράτησαν στους μόλις 4 πόντους τους αντιπάλους τους σε αυτό το διάστημα φτάνοντας τη διαφορά στους 19 πόντους, 42-23 στο ημίχρονο.

Ήδη ο Τόκο Σενγκέλια είχε 12 πόντους στο 20άλεπτο κι έφτασε στους 21 από το τρίτο δεκάλεπτο όταν πέτυχε άλλους 9, για να τελειώσει το παιχνίδι με 25.

Ο Γκόγκα Μπιτάντζε έκανε double double με 11 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ.

Η Γεωργία έχασε τον επιθετικό της ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν επέτρεψε και στη Βενεζουέλα να βρει σκορ. Είναι ενδεικτικό ότι σε 7,5 λεπτά αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, το επιμέρους σκορ ήταν 6-5 για τη Βενεζουέλα, που απλά μείωσε στο τελικό 70-59.

Πρώτοι σκόρερ της Βενεζουέλας ήταν οι Κολμενάρες (16π.), Ματεράν (12π.).

Η ομάδα του Φερνάντο Ντούρο θα παίξει για τις θέσεις 17-32 με αφετηρία το 0-3 ρεκόρ της στην Α΄φάση.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-23, 59-44, 70-59