Προμηθέας

Στην τελική ευθεία μπαίνει η κανονική περίοδος του Basketball Champions League με κρίσιμα παιχνίδια για Προμηθέα, ΠΑΟΚ και σημαντικό για τον στόχο της πρωτιάς για την ΑΕΚ.

Ο Προμηθέας θα ανοίξει το διήμερο υποδεχόμενος απόψε (22/1, 19:30, Novasports2HD) τη Στρασμπούρ, ενώ την Τετάρτη (23/1, 19:30, Novasports2HD) ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Οπάβα στο “παλατάκι”. Η ΑΕΚ θα αγωνιστεί την Τετάρτη (23/1, 21:30, Novasports1HD) στην Ισπανία απέναντι στη Φουενλαμπράδα.

Ένα βήμα από τους “16” του BCL θα βρεθεί ο Προμηθέας με μία νίκη επί της Στρασμπούρ, δεδομένου ότι η αχαϊκή ομάδα είναι στο 7-4 πάνω από την αποψινή αντίπαλο της (6-5) που προέρχεται από δύο διαδοχικές ήττες, γεγονός που την έχει οδηγήσει σε τριπλή ισοβαθμία με τις Μπεσικτάς και Οστάνδη, που προέρχονται από σερί νικών.

Το ιδανικό σενάριο για την ομάδα του Μάκη Γιατρά θα είναι η νίκη και η κάλυψη της διαφοράς των πέντε πόντων με την οποία ηττήθηκε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Γαλλία (83-78).

 

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες στο BCL:

GROUP A

Πρόγραμμα

Μπάνβιτ – Αβελίνο (22/01, 19:00, Novasports1HD)
Λούντβιγκσμπουργκ – Βέντσπιλς (22/01, 21:00)
Λε Μαν – Νίζνι Νόβγκοροντ (22/01, 21:30, Novasports2HD)
Μούρθια – Ανβίλ (22/01, 21:30)

Βαθμολογία

1. Μούρθια 10-1
2. Αβελίνο 7-4
3. Μπάνβιτ 7-4
4. Νίζνι 5-6
5. Βέντσπιλς 4-7
6. Λε Μαν 4-7
7. Ανβίλ 4-7
8. Λούντβιγκσμπουργκ 3-8

GROUP B

Πρόγραμμα

Βενέτσια – Βόννη (22/01, 21:30, Novasports3HD)
ΠΑΟΚ – Οπάβα (23/01, 19:30, Novasports2HD)
Φρίμπουργκ – Ναντέρ (23/01, 21:00)
Χάποελ Χολόν – Τενερίφη (23/01, 21:00)

Βαθμολογία

1. Τενερίφη 9-2
2. Βενέτσια 8-3
3. Χάποελ Χολόν 7-4
4. Ναντέρ 6-5
5. ΠΑΟΚ 6-5
6. Βόννη 4-7
7. Φρίμπουργκ 3-8
8. Οπάβα 1-10

GROUP C

Πρόγραμμα

Νίμπουρκ – Χάποελ Ιερουσαλήμ (22/01, 19:30)
Μπάμπεργκ – Αντβέρπ (23/01, 21:00)
Ντιζόν – Λιετκαμπέλις (23/01, 21:30)
Φουενλαμπράδα – ΑΕΚ (23/01, 21:30, Novasports1HD)

Βαθμολογία

1. ΑΕΚ 9-2
2. Χάποελ Ιερουσαλήμ 9-2
3. Μπάμπεργκ 7-4
4. Αντβέρπ 6-5
5. Λιετκαμπέλις 4-7
6. Ντιζόν 3-8
7. Νίμπουρκ 3-8
8. Φουενλαμπράδα 3-8

GROUP D

Πρόγραμμα

Προμηθέας – Στρασμπούρ (22/01, 19:30, Novasports2HD)
Οστάνδη – Μπαϊρόιτ (22/01, 21:30)
Νεπτούνας – Ολίμπια Λιουμπλιάνας (23/01, 19:00)
Βίρτους Μπολόνια – Μπεσίκτας (23/01, 21:30)

Βαθμολογία

1. Μπολόνια 9-2
2. Προμηθέας 7-4
3. Στρασμπούρ 6-5
4. Μπεσίκτας 6-5
5. Οστάνδη 6-5
6. Νεπτούνας 5-6
7. Μπαιρόιτ 4-7
8. Ολίμπια 1-10

ΠροηγούμενοΥπογράφει στην Αρμάνι Μιλάνο ο Τζέιμς Νάναλι !
ΕπόμενοΜε Σπύρο Μπούμπουρα και Γιάννη Σφαιρόπουλο το PICK N’ ROLL

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.