Μια εντυπωσιακή Γκραν Κανάρια συνέτριψε με 100-77 τη Ρεάλ Μαδρίτης το μεσημέρι της Κυριακής στην 20ή αγωνιστική της Liga Endesa!

Η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς ήταν καταιγιστική από την εκκίνηση του αγώνα, έκανε 25-9 πρώτο δεκάλεπτο και με 9/14 τρίποντα προηγήθηκε στο ημίχρονο 57-36.

Η Ρεάλ Μαδρίτης που είχε απουσίες, προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι και στην τελευταία περίοδο προηγήθηκαν έως και με 30 πόντους, 100-70, πριν από το τελικό 100-77.

Ο Ιθαν Χαπ πέτυχε 17 πόντους με 8/9 προσπάθειες για τους νικητές, ο Έι Τζέι Σλοτερ 16 με 3/4 τρίποντα, ο Τζον Σούρνα 15 και ο Φεράν Μπάσας 13.

Για τη Ρεάλ Μαδρίτης που έπαιζε χωρίς τους Ταβάρες, Γιουλ, Χεζόνια, Γιαμπουσέλε, ο Ντζάναν Μούσα πέτυχε 17 πόντους, 13 ο Σέρχι Ροντρίγκεζ, αλλά τους 10 στο πρώτο μισό, 11 πέτυχε ο Πουαριέ κι από 10 πόντους είχαν Καμπάτσο-Ρούντι Φερνάντεθ.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 57-36, 78-60, 100-77

Η Γκραν Κανάρια βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-7 ενώ για τη Ρεάλ ήταν η τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα Ισπανίας σε 20 αγώνες.