Με κορυφαίο τον Τζέριαν Γκραντ, ο Παναθηναϊκός  των 9 παικτών νίκησε το εξαιρετικό Περιστέρι με 90-75 στο ΟΑΚΑ, για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι “πράσινοι’ ανέβηκαν στο 13-0 και παραμένουν μόνοι πρώτοι και αήττητοι στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ το Περιστέρι έπεσε στο 7-6.

Πάνω από 10.000 κόσμος έδωσε το “παρών” στο ΟΑΚΑ και απόλαυσε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ποιοτικές ομάδες.

MVP του αγώνα ήταν ο απίθανος Τζέριαν Γκραντ που μέτρησε 26 πόντους (4/4 βολές, 5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 37:50 λεπτά!

Διψήφιοι ήταν και οι Κέντρικ Ναν (20π.), Ντίνος Μήτογλου (12π., 8ρ.) και Μάριους Γκριγκόνις (11π.).

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι, Κώστα Σλουκα, Ιωάννη Παπαπέτρου, Λευτέρη Μαντζουκα, Αλέξανδρο Σαμοντούροβ, ενώ ο Λούκα Βιλντόσα αποχώρησε από τον αγώνα μετά από 4:51 λεπτά συμμετοχής με ενοχλήσεις στο γόνατο, παρακολούθησε το δεύτερο ημίχρονο από τον πάγκο και θα πάει για μαγνητική!

Επίσης, ο Ματίας Λεσόρ κούτσαινε στο δεύτερο ημίχρονο!

Χωρίς τους Στέλιο Πουλιανίτη και Τζέιλεν Χαντς το Περιστέρι του Βασίλη Σπανοιύλη ήταν καλύτερο για 25 λεπτά έχοντας κορυφαίους τους Τζο Ράγκλαντ (14π., 9ασ.), Ζερμέιν Λοβ (14π.) και Τρέβορ Τόμπσον (13π.).

Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί μία ακόμα “διαβολοβδομάδα” της EuroLeague που περιλαμβάνει τους εντός έδρας αγώνες με Εφές (9/1, 21:15) και Μονακό (11/1, 21:15), ενώ το Περιστέρι υποδέχεται τη Ρίτας Βίλνιους (10/1, 19:30) και με νίκη θα προκριθεί στους “16” του BCL.

Μετά από ένα πολύ ποιοτικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 25-19, με τους Ναν, Γκραντ και Μήτογλου να σκοράρουν.

Το Περιστέρι έπαιξε μπάσκετ υψηλού επιπέδου στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Τόμπσον, Κασελάκη, Ράγκλαντ, Λοβ και προηγήθηκε με διαφορά 7 πόντων (35-42), λίγο πριν από το 41-44 του ημιχρόνου.

Ο Βιλντόσα αποχώρησε από τον αγώνα μετά από 4:51 λεπτά συμμετοχής με ενοχλήσεις στο γόνατο και αργότερα θα πάει για μαγνητική.

Το Περιστέρι πήρε ξανά διαφορά 7 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (41-48), όμως ο Παναθηναϊκός των 9 παικτών πήρε προβάδισμα 4 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-63), με ένα απίθανο τρίποντο του Μωραΐτη πίσω από το κέντρο!

Ο Γκριγκόνις με ένα ακόμα τρίποντο και ο Λεσόρ με δίποντο έφεραν για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό στο +9 (72-63 στο 32′).

Ένα ακόμα τρίποντο του Μωραΐτη διαμόρφωσε την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα (76-65) και ο τρομερός Γκραντ έκανε το 78-65 στον αιφνιδιασμό.

Οι “πράσινοι” διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος και έφτασαν σε μία ακόμα νίκη, διατηρώντας το αήττητο στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 41-44, 67-63, 90-75