Με… περιπέτεια στο φινάλε, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ούνικς με 70-66 στον πρώτο ημιτελικό του ”Gomelsky Cup”. Μάλιστα, για πρώτη φορά οι Πειραιώτες κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό του τουρνουά και θα περιμένουν το ζευγάρι ΤΣΣΚΑ-Προμηθέας. Κορυφαίος ο Πρίντεζης με 18 πόντους, από 14 ο Πάντερ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν πατούσαν καλά, με αποτέλεσμα να έχουν δυσκολία στο σκοράρισμα απέναντι σε μια σκληροτράχηλη Ούνικς.

Ο Σμιθ, εξαρχής, είχε την… μπαγκέτα των Ρώσων, οι ”ερυθρόλευκοι” μείωσαν από 12-4 (5′) σε 14-10 (7′), όμως ο Καϊμακόγλου με τρίποντο σημείωσε το 17-10.

Ο Πάντερ είχε 4 πόντους στην πρώτη και έκλεισε τη δεύτερη, έχοντας 11, καθώς ήταν εκείνος μαζί με τον Σπανούλη που έδωσαν το προβάδισμα, 22-20, στο 13′ με δυο σερί τρίποντα. Μάλιστα, ο Αμερικανός με floater υπέγραψε το 37-36 του ημιχρόνου, από το οποίο άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού στον αγώνα.

Κομβική η παρουσία του Πρίντεζη επιθετικά (18 π.) και του Μιλουτίνοβ στα ριμπάουντ (10 π., 13 ρ.).

Η ”ερυθρόλευκη” άμυνα ήταν από… ατσάλι, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Μπλατ να ξεπεράσει τους δέκα πόντους και να σταματήσει στο +13 (61-48) στο 32′ χάρη στο τρίποντο του Πάντερ, κάτι που έδειχνε ότι το παιχνίδι κρίθηκε.

Τελικά, οι Ρώσοι είχαν ακόμα… καύσιμο στο ντεπόζιτο τους και γύρισαν στο παιχνίδι. Κάποια λάθη και μερικές κακές επιλογές στην επίθεση, έφτασαν τον αγώνα στο 65-61 στο 37′.

Ο Κουζμίνσκας διαμόρφωσε το 67-61, όμως έκανε αντιαθλητικό στον Καϊμακόγλου στα 39:22, ενώ ο Μιλουτίνοβ οδήγησε τον ΜακΚόλουμ στη γραμμή για τρεις βολές τέσσερα δευτερόλεπτα μετά! Το σκορ έγινε 67-66 με πέντε βολές και ο Μιλουτίνοβ έδωσε τη νίκη, 70-66, μ’ ένα ”γκολ-φάουλ”.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν βασικός και χρησιμοποιήθηκε για 25:52, αριθμώντας 3 πόντους (0/1 διπ., 0/2 τριπ., 3/4 βολές), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Επιπρόσθετα, σε 23:00 ο Κώστας Καϊμακόγλου πρόσθεσε 9 πόντους (2/4 διπ., 1/1 τριπ., 2/2 βολές) και 4 ριμπ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-37, 48-56, 66-70