Κούλει-Σάσαρι

Απίθανη ανατροπή στον προημιτελικό της Παρασκευής (15/02) στο Final 8 του Κυπέλλου Ιταλίας, στη Φλωρεντία, όπου η Σάσαρι γύρισε από το -20 και νίκησε τη Βενέτσια με 89-88 για να προκριθεί στα ημιτελικά!

Η Βενέτσια “βομβάρδισε” με τρίποντα τη Σάσαρι από την αρχή του αγώνα, προηγήθηκε με 57-41 στο ημίχρονο και με 72-52 με 5:30 για την τρίτη περίοδο. Είχε φτάσει να έχει 15/25 τρίποντα (!) αλλά στο τέλος… “στέρεψε η κάνουλα” και στη συνέχεια είχε 2/9!

Η Σάσαρι “ροκάνισε” τη διαφορά με τον Καναδό Νταϊσόν Πιέρ (24π.) και το ματς έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο.

Με 2 λεπτά για τη λήξη η Βενέτσια προηγήθηκε 87-82, αλλά με 4/4 βολές η Σάσαρι μείωσε 88-86.

Στα 15 δεύτερα για τη λήξη ο Μαρκίς Χέινς είχε 1/2 βολές για τη Βενέτσια (88-86), ο Πιέρ κέρδισε φάουλ, έχασε τη δεύτερη βολή (88-87) αλλά ο Γουάτ που πήρε το ριμπάουντ έκανε λάθος. Ο Κούλει (13π.- στην κεντρική φωτογραφία) πέτυχε το 89-88 για τη Σάσαρι που πανηγύρισε μια απίθανη ανατροπή και νίκη!

Για τη Βενέτσια ο Τονούτ είχε 20 πόντους, Γουάτ  16 και ο Μάικ Μπράμος 14 με 4/7 τρίποντα.

Στον ημιτελικό του Σαββάτου η Βενέτσια θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Αβελίνο-Μπρίντιζι που παίζουν αργότερα την Παρασκευή.

Από την Πέμπτη έχουν προκριθεί στους “4” Κρεμόνα-Βίρτους Μπολόνια.