Ο Σέιν Λάρκιν σημάδεψε τον αγώνα Ολυμπιακού-Εφές την Παρασκευή (30/10) στο ΣΕΦ, στο ντεμπούτο του φέτος στη Euroleague, καθώς πέτυχε 11 από τους 15 πόντους του στην τελευταία περίοδο κι η Εφές έφυγε με νίκη, 84-79.

Ναι μεν, ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν σε διάρκεια ο κορυφαίος παίκτης της Εφές με 20 πόντους και 7 ασίστ, αλλά στο τέλος τη διαφορά την έκανε ο Λάρκιν, μολονότι δεν είχε παίξει ξανά φέτος.

Ο Ολυμπιακός στερήθηκε τον ηγέτη, ειδικά επιθετικά, οριακά τρεις παίκτες του ήταν σε διψήφιο αριθμό πόντων, και στη λεπτομέρεια, έχασε έναν αγώνα ενώ φαινόταν ότι χρειαζόταν απλά κάποιου είδους ώθηση για δύο, τρία λεπτά, ώστε να πάρει το πάνω χέρι.

Έτσι έπεσε στο 3-3 ρεκόρ, ενώ η Εφές ανέβηκε στο 2-3.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να κυνηγάει στο σκορ την Εφές σε όλο το πρώτο μέρος. Η πολυφωνία των Τούρκων, η δεδομένη ποιότητά τους, τούς προσέφερε 29 πόντους στο δεκάλεπτο, τους περισσότερους που δέχτηκε μέχρι στιγμής σε δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Με εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές έφυγε στους 13 πόντους, 41-28 με το πρώτο καλάθι του Σέιν Λάρκιν στη φετινή Euroleague.

Η λογική του αγώνα άλλαξε, οι άμυνες δυνάμωσαν κι αυτό ωφέλησε τον Ολυμπιακό. Κράτησε την Εφές στους τρεις πόντους σε επτά λεπτά και στα 1/11 σουτ, ροκάνισε τη διαφορά με τους Έλις, Τζένκινς και μετά από τρία συνεχόμενα blocks του Λιβιό Ζαν Σαρλ μείωσε στο 35-41 με τρίποντο του Σπανούλη!

Το ημίχρονο τελείωσε 38-44 για την Εφές, αλλά με αιχμή τον ΜακΚίσικ, ο Ολυμπιακός άρχισε με 9-0 το δεύτερο ημίχρονο. Το προβάδισμά του, 47-44, δεν κράτησε ώρα, αφού στο 27′ η Εφές ήταν μπροστά με 58-50 με τον Μπομπουά να έχει ζεσταθεί.

Ο Λάρκιν το πήρε πάνω του και πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα κι ένα ζευγάρι βολών για να δώσει στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν προβάδισμα 12 πόντων, 75-63 μετά από 5:13 αγώνα στην τελευταία περίοδο.

Έστω και προσωρινά, ο Κώστας Σλούκας, έκανε αισθητή την παρουσία του στον αγώνα, με μια ασίστ και γκολ φάουλ για να μειώσει ο Ολυμπιακός 68-75.

Όμως ο Ολυμπιακός δεν προλάβαινε, κι ο Μίτσιτς με δύο βολές έκανε το 82-77 για την ομάδα του που νίκησε με 84-79.

Ο Μπομπουά τελείωσε με 15 πόντους και ο Σϊμον με 11, σε ένα καρέ περιφερειακών, με τους Μίτσιτς-Λάρκιν, που όμοιό του, δεν υπάρχει αλλού στη φετινή στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84