Ρογκαβόπουλος

Την τέταρτη διαδοχική ήττα σε όλες τις διοργανώσεις κατέγραψε η Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη, εν προκειμένω στην έδρα της Μπελεντίγεσι με 80-77.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 25 πόντους (14/15 βολές, 4/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα) και 9 ριμπάουντ ηγήθηκε των γηπεδούχων (άλλους 18π. ο Ααρόν Μαξιμιλιάν), οι Μάρκο Γκούντουριτς με 35 (15/16 βολές, 7/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα) και Κάρσεν Έντουαρντς με 15 προσπάθησαν για τους φιλοξενούμενους.

Στο 9-2 η Φενέρμπαχτσε, που αγωνίστηκε χωρίς τον Νικ Καλάθη, στο 5-6 η ομάδα που έφυγε χαμογελαστή σήμερα από το γήπεδο. Στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται η Τουρκ Τέλεκομ (10-1).

Αναφορικά με την εξέλιξη του αγώνα, το 12-10 μετατράπηκε σε 24-16, η Μπελεντίγεσι συνέχισε δυναμικά, ώσπου έκλεισε το ημίχρονο στο 43-25 (μέγιστη διαφορά).

Η απόσταση μεγάλωνε συνεχώς, έφτασε πολλές φορές στο +24, αλλά στη συνέχεια το 57-34 έγινε 57-45 και η Φενέρ αναθάρρησε, προτού κλείσει στο -14 την τρίτη περίοδο.

Θεωρητικά, το 62-48 δεν άφηνε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Αλίμονο. Με επιμέρους 12-3, το σκορ έγραψε 65-60 και όλα ήταν ανοιχτά!

Οι δύο ομάδες βάδισαν πόντο-πόντο στο τέλος. Με το σκορ στο 74-72, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έβαλε ένα πολύ δύσκολο καλάθι στα 31”. Ο Γκούντουριτς μείωσε στον πόντο (76-75), αλλά η Μπελεντίγεσι αποδείχθηκε ψύχραιμη στο τέλος και πήρε μία τεράστια νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-25, 62-48, 80-77