Με 16 τρίποντα και σε πολύ γρήγορο τέμπο, η Αργεντινή νίκησε την Πέμπτη (22/08) την Ιαπωνία με 108-93 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο, που διεξήχθη στη Σαϊτάμα.

Η Αργεντινή είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτον, τον Νίκολας Μπρουσίνο ο οποίος πέτυχε 21 πόντους με 3/5 τρίποντα.

Άλλους 20 πρόσθεσε ο Σκόλα που έπαιξε 30 λεπτά, ενώ ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 7 και 11 ασίστ.

Οι Αργεντινοί είχαν 16/28 τρίποντα (4/5 ο Γκάμπριελ Ντεκ και 15 πόντους) και 27 ασίστ!

Ο Νίκολας Λαπροβίτολα τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους.

Οι Αργεντινοί προπονητές, Χούλιο Λάμας (Ιαπωνία), και Σέρτζιο Ερνάντες (Αργεντινή)

Η Αργεντινή προηγήθηκε 46-30 πριν δεχτεί επιμέρους σκορ 5-19 και μειώσουν στο καλάθι οι Ιάπωνες, 49-51 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (56-53 για την Αργεντινή).

Ο Ρούι Χατσιμούρα είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ για την Ιαπωνία, o Γιουντάι Μπάμπα είχε 17 και ο Νικ Φαζέκας 15.