Χίμκι Μόσχας

Μια μεγάλη νίκη που τη βάζει σε τροχιά play offs πέτυχε το βράδυ της Τρίτης (08/01) η Χίμκι Μόσχας του Γιώργου Μπαρτζώκα, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με 84-78 στην παράταση, στη Μόσχα!

Με την επιστροφή του Άντονι Γκιλ από τραυματισμό, και τους υπόλοιπους Αμερικανούς συν τον Μάρκοβιτς να βρίσκουν διαρκώς λύσεις στο σκορ, η ρωσική ομάδα σταμάτησε το σερί νικών της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στις 12, αφού είχε να ηττηθεί από τις 25 Οκτωβρίου 2018 από την Εφές, στην μοναδική έως την Τρίτη (08/01) ήττα της!

Ο Μελίχ Μαχμούτογλου έκανε τη διαφορά στην πρώτη περίοδο όταν με επτά πόντους του οδήγησε τη Φενέρμπαχτσε σε ένα σερί 10-0 για να μετατραπεί το 13-13 στο 23-13 της α’ περιόδου.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν έξι λάθη σε αυτό το διάστημα, ενώ η Φενέρ είχε 8/13 σουτ από… οκτώ ασίστ!

Ο Μαχμούτογλου έγραψε το 26-13 με τρίποντο στην έναρξη της β’ περιόδου, αλλά η Χίμκι Μόσχας έδειξε χαρακτήρια. Με τον Άντονι Γκιλ να πατάει πάλι παρκέ έπειτα από τραυματισμό του, και τον Μποστ να παίρνει τα ηνία, οι Ρώσοι μείωσαν σε 24-26 με 11-0 σερί μέσα σε διάστημα μικρότερο των τεσσάρων λεπτών! Η Φενέρμπαχτσε έκανε επτά λάθη στη β’ περίοδο κι έδωσε εύκολα καλάθια στη Χίμκι.

Κώστας Σλούκας

Ο Κώστας Σλούκας πήρε πρωτοβουλίες, κέρδισε φάουλ (7 π. με 5/5 βολές) και η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα στο ημίχρονο με 41-38 στο ημίχρονο, με τον Γκάρλον Γκριν να πετυχαίνει επτά πόντους στο ίδιο διάστημα για τους γηπεδούχους.

Ο Βέσελι πέτυχε τους οκτώ πρώτους πόντους της Φενέρμπαχτσε στη Γ’ περίοδο, αλλά οι Αμερικανοί της Χίμκι κι ο Στέφαν Μάρκοβιτς αντέδρασαν.

Η Χίμκι έκλεισε τους διαδρόμους, η Φενέρ εγκλωβίστηκε και πλέον οι Ρώσοι προσπέρασαν με 57-54 στο τρίτο δεκάλεπτο και 63-59 στις αρχές του τέταρτου. Ο Μαχμούτογλου όμως ήταν ζεστός, βομβάρδιζε από τα 6.75μ. ακόμα και σε λήξη χρόνου με απίθανο σουτ και η Φενέρ προηγήθηκε με 63-66.

Το θρίλερ μόλις άρχιζε αφού ο Μάρκοβιτς (3π.) και ο Γκιλ έστειλαν την Χίμκι στο +3, 72-69. Ο Σλούκας μείωσε με βολές σε 72-71 στα 20 δεύτερα για το τέλος, στα 17 δεύτερα ο Στέφαν Μάρκοβιτς έχασε ένα ζευγάρι βολών κι ο Μέλι κέρδισε αμφισβητούμενο φάουλ με ένα δευτερόλεπτο για το τέλος.

Έχασε όμως την πρώτη βολή (μέχρι τότε η Φενέρ είχε 16/17!), έβαλε τη δεύτερη και οδήγησε τον αγώνα σε παράταση!

Στο επιπλέον πςεντάλεπτο η Φενέρμπαχτσε σκόραρε μόνο με (6/6) βολές, είχε 0/8 σουτ (0/3 διπ.-0/5 τριπ.) κι ο Γκιλ, με τον Κρόκερ και τον Τζένκινς σφράγισαν μια πολύ μεγάλη νίκη για την Χίμκι, την πρώτη της επί της Φενέμπαχτσε στη Euroleague στα χρόνια του Ομπράντοβιτς στον πάγκο της τουρκικής ομάδας!

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 38-41, 57-54, 72-72 (κ.α.) 84-78 (παρ.)