Εφές

Η Αναντολού Εφές δείχνει να έχει βρει τα πατήματά της, μετά από το μέτριο ξεκίνημά της, καθώς νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 100-70, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Euroleague.

Την έκτη σερί νίκη της σημείωσε η Εφές, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 17-10, ενώ από την άλλη η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποχώρησε στο 18-9 και έμεινε πίσω στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Η Εφές από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε στους Ρώσους ποιός θα κάνει… κουμάντο στην αναμέτρηση. Με τον Μπομπουά και τον Σανλί να παίρνουν τα “όπλα” τους από νωρίς και η τουρκική ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους στην πρώτη περίοδο (31-11), για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο στο 31-13.

Η συνέχεια ήταν παρόμοια, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να διατηρεί το υψηλό τέμπο και να χτυπά την ΤΣΣΚΑ στα σημεία που… πονούσε. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στην εξαιρετική επίθεση των αντιπάλων τους, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 55-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο την σκυτάλη πήρε ο Μίτσιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους και ουσιαστικά κράτησε την Εφές σε πολύ υψηλά επίπεδα στην επίθεση. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 75-45 και όλα έδειχναν ότι η τέταρτη περίοδος θα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Έτσι και έγινε, με την Εφές να διατηρεί την πάρα πολύ μεγάλη διαφορά της από την ΤΣΣΚΑ και εν τέλει να παίρνει τη νίκη με 100-70.

Αυτή η νίκη ήταν η τρίτη με διαφορά τουλάχιστον τριάντα πόντων για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, στους τελευταίους οκτώ αγώνες της, καθώς είχε νικήσει την Χίμκι με 39 πόντους (99-60) και την Φενέρμπαχτσε με 32 (106-74).

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 55-28, 75-45, 100-70