Εφές

Η Αναντολού Εφές πήρε μία δραματική νίκη στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι με 81-76, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-2 και πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague.

Η Αρμάνι Μιλάνο και η Αναντολού Εφές ήθελαν τη νίκη για να μπορέσουν να μείνουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague και να περιμένουν να δουν αν θα μείνουν μόνες τους εκεί ή θα τις ακολουθήσει η Μπαρτσελόνα, η οποία αγωνίζεται το βράδυ της Παρασκευής (22/11, 21:00) με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Από την έναρξη ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με την Αρμάνι να προσπαθεί να μείνει μπροστά στο σκορ και την Εφές να μην της επιτρέπει να πάρει διαφορά ασφαλείας. Έτσι, από την πρώτη περίοδο κιόλας, ξεκίνησε ένα roller coaster, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν το προβάδισμα σε σημεία του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν αυτή που χαμογέλασε στη λήξη της πρώτης περιόδου (17-16), αλλά ο Σέιν Λάρκιν (17 π) είχε άλλη άποψη για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Η Εφές αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και τελικά οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο πόντων (40-42).

Αυτό το προβάδισμα δεν το έχασε στην τρίτη περίοδο, όπου μπόρεσε να αυξήσει την υπέρ της διαφορά ακόμα και στους οκτώ πόντους (49-57). Ωστόσο, η Αρμάνι αντέδρασε και μείωσε τελικά σε 60-62 και μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες έδειχναν ότι θα παλέψουν πολύ σκληρά για την κατάκτηση της νίκης.

Ο τρελός ρυθμός του αγώνα δεν έπεσε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με την Αρμάνι Μιλάνο αρχικά να μπαίνει μπροστά στο σκορ (68-66), αλλά την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να απαντά άμεσα και να παίρνει τα ηνία (68-70).

Με τον Λάρκιν να σημειώνει τους 7 από τους 17 του πόντους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Εφές κατάφερε να περάσει από το Μιλάνο, παίρνοντας το πολύ σημαντικό “διπλό” με 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-41, 60-62, 76-81