Με ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 20 πόντους διαφορά, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε με 67-55 τη Φενέρμπαχτσε την Tετάρτη (30/10) κι έρχεται στην Ελλάδα για να παίξει την Παρασκευή με τον Ολυμπιακό!

Οι Ισραηλινοί “έτρωγαν σίδερα” στο πρώτο 20άλεπτο και κράτησαν τη Φενέρμπαχτσε στους 21 πόντους με 4/18 δίποντα και 3/7 τρίποντα!

Την ίδια ώρα, είχαν καλές επιλογές και ισορροπία στο παιχνίδι τους στην επίθεση και προηγήθηκαν με 41-21 με τον Όμρι Κάσπι και τον Νέιτ Γουόλτερς να είναι οι κορυφαίοι!

Η Φενέρμπαχτσε, δεν είναι σε καλή κατάσταση, έφτασε στο 1-4 έπειτα από 5 αγωνιστικές στη Euroleague κι ενώ την Κυριακή είχε συντριβεί και από τη Γαλατάσαραϊ στο τουρκικό Πρωτάθλημα!

Προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως με τους Ντέρικ Γουίλιαμς και Μπόμπι Ντίξον συν την άμυνά της κι έδειχνε ότι μπορεί να επιστρέψει. Μείωσε στους 5 πόντους, 59-54, όμως το καλάθι και φάουλ του Ταρίκ Μπλακ έβαλε τέλος στα όνειρά της για ανατροπή και με επιμέρους σκορ 8-1 μέχρι τη λήξη, η Μακάμπι πήρε την τρίτη της νίκη.

Ο Κάσπι έδειξε το πολυδιάστατο παιχνίδι του βοηθώντας σε όλους τους τομείς (13 π., 6 ριμπ., 4 ασ.) ο Ταρίκ Μπλακ έκανε double double με 10 πόντους-15 ριμπάουντ, 7 εκ των οποίων επιθετικά, 11 πόντους και 5 ασίστ είχε ο Νέιτ Γουόλτερς. Ο Ντε Κολό πέτυχε 13 πόντους για τη Φενέρμπαχτσε κι από 11 Γουίλιαμς και Ντίξον.

Ο Κώστας Σλούκας είχε 0/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, δύο ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 41-21, 52-41, 67-55