Μπάγερν

Η Μπάγερν μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό βρέθηκε στα Κανάρια νησιά για τον αγώνα με την Γκραν Κανάρια για την 9η αγωνιστική της Euroleague και έφυγε με το “διπλό”, 89-74.

Ένας σημαντικός παράγοντας ήταν ο τραυματισμός του Κλέβιν Χάνα, ο οποίος δεν αγωνίστηκε στον αγώνα με την Μπάγερν Μονάχου και δεν θα αγωνιστεί για τον επόμενο μήνα με τους Ισπανούς!

Έτσι, η Γκραν Κανάρια έχασε ένα καίριο γρανάζι της από την επίθεσή της, καθώς ο Αμερικανός σημειώνει σχεδόν 11 πόντους ανά αγώνα.

Η αρχή του αγώνα μας έδειξε ότι οι δύο ομάδες θα παλέψουν για το ροζ φύλλο αγώνα, με την Μπάγερν Μονάχου να μπαίνει πολύ καλύτερα από τους γηπεδούχους. Έτσι έχτισε μία διαφορά των 6 πόντων (21-15), πριν τη λήξη της περιόδου.

Η Μπάγερν Μονάχου με δύο σερί τρίποντα του Ντέρικ Γουίλιαμς πήρε την πρώτη της διψήφια διαφορά (36-25) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα μετά το τάιμ άουτ του Σάλβα Μαλδονάδο και έριξαν τη διαφορά και πάλι στους 5 (38-33).

Τελικά, το ημίχρονο έληξε με τους Βαυαρούς να είναι μπροστά με με 4 (46-42) και τον Ντέρικ Γουίλιαμς να έχει πετύχει 18 πόντους με 3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 3/4 ελεύθερες βολές.

Η Γκραν Κανάρια μπήκε πολύ πιο δυνατά στο δεύτερο μισό του αγώνα και έφερε τον αγώνα στα μέτρα της (59-59) και στη συνέχεια πήρε το πρώτο της προβάδισμα μετά το 9-8 (62-59) για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 62-61.

Ωστόσο, η Μπάγερν Μονάχου έδειξε την εμπειρία της, συγκριτικά με την αντίστοιχη της Γκραν Κανάρια και ήταν καταιγιστική.

Με τον Νίχαντ Ντζέντοβιτς να σημειώνει το πρώτου καλάθι ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης η διαφορά έφτασε την υψηλότερη τιμή της, +17 (87-70) και τους Βαυαρούς να παίρνουν μία εύκολη νίκη με 89-74.

Με τη λήξη του αγώνα οι αποδοκιμασίες στο πρόσωπο του Σαλβα Μαλδονάδο ήταν έντονες, κυρίως για το κακό πρόσωπο της ομάδας στις τελευταίες αναμετρήσεις.

Κορυφαίος για την Μπάγερν Μονάχου ήταν ο Μαόντο Λο με 22 πόντους (7/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 20 πόντους.

Για την Γκραν Κανάρια κορυφαίοι σκόρερ ήταν οι Όντρεϊ Μπάλβιν και Μάρκους Έρικσον με 15 πόντους έκαστος. Θετική ήταν και η παρουσία του Ντι Τζέι Στρόμπερι με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 42-46, 62-61, 74-89

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Όλιβερ, Έρικσον 15 (2), Μπάλβιν 15, Μπάεζ 4, Πασέτσνικς 6, Πάουλι 5 (1), Ραμπασεδά 2, Έβανς 6, Στρόμπερι 11 (2), Ραντίτσεβιτς 6, Τιλί 4

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν 11 (3), Ραντόσεβιτς 6, Λούτσιτς 11 (2), Λο 22 (2), Ντζέντοβιτς 3 (1), Αμάιτσε, Μπαρτέλ 4, Γουίλιαμς 20 (3), Μπούκερ 10 (11 ριμπ.)