Η Μπαρτσελόνα πήρε το μεγάλο παιχνίδι της Κυριακής στη Liga Endesa, επικρατώντας 85-75 της Ρεάλ στη Μαδρίτη!

Με την καλή της άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα κι υποχρέωσε τη Ρεάλ, στη μόλις δεύτερη ήττα της φέτος, στο Πρωτάθλημα Ισπανίας, όπου έχει ρεκόρ 16-2.

Η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 12-3, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Σερτάτς Σανλί, με 17 πόντους.

Στους 17 έφτασε στο τέλος και ο Κάιλ Κούριτς με 4/5 τρίποντα, ενώ 13 είχε ο Νίκολα Μίροτιτς και 9 Ο Λαπροβίτολα, με 6 ασίστ. Ο Νικ Καλάθης είχε 4 πόντους, 5 ασίστ, σε 15:56 συμμετοχής.

Για τη Ρεάλ, ο Ταβάρες πέτυχε 12, ο Σέρχιο Γιουλ 11 κι ο Γκάμπριελ Ντεκ που επέστρεψε στην Ευρώπη, πέτυχε 4 σε 9:39 συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 40-42, 54-63, 75-85

O αγώνας διακόπηκε στο 9ο λεπτό, ώστε η Ρεάλ Μαδρίτης να τιμήσει τον Φελίπε Ρέγιες, ο οποίος αποσύρθηκε το καλοκαίρι, μετά από 17 χρόνια στη “Βασίλισσα”.

Ο Ρέγιες, κέρδισε 23 τίτλους με τη Ρεάλ Μαδρίτης, παίζοντας σε 1.046 αγώνες της!