Η Μπαρτσελόνα (12-3) ήταν η μεγάλη νικήτρια στο “Clasico” του Παλάου Μπλαουγκράνα, αφού επικράτησε άνετα με 83-63 της Ρεάλ Μαδρίτης (12-3), στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της ACB Liga Endesa.

Πλέον, υπάρχει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, αφού Σαραγόσα (υπερισχύει στην ισοβαθμία), Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης έχουν ρεκόρ 12-3!

Ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, Νίκολα Μίροτιτς (20π., 6ρ.), κατάφερε να κερδίσει για πρώτη φορά φέτος την… πρώην του, Ρεάλ Μαδρίτης, μετά από δύο ήττες και το πανηγύρισε έξαλλα!

Τα highlights του Μίροτιτς:

H Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του αγώνα, προηγήθηκε με 22-5 στο πρώτο δεκάλεπτο και 35-14 στο 15′, παίζοντας καταπληκτική άμυνα και όντας πολύ εύστοχη στα τρίποντα (ξεκίνησε με 6/8)!

Η Ρεάλ… συμμάζεψε κάπως την κατάσταση στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους 4-13 πήγε στα αποδυτήρια στο -12 (39-27).

Στην τρίτη περίοδο η “Βασίλισσα” μείωσε μέχρι τους 7 πόντους (41-34, 43-36), αλλά οι Καταλανοί ανέκτησαν άμεσα διψήφιες διαφορές (62-45 στο 30′).

Χίγκινς - Τέιλορ

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε… περίπατο για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς η οποία έφτασε στη νίκη με το τελικό 83-63.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μίροτιτς (20π.), Ντιλέινι (14π.), Χάνγκα (10π.) και Κούριτς (10π.), ενώ μοναδικός διψήφιος για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Τόμπκινς (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 22-5, 39-27, 62-45, 83-63

Τα highlights της αναμέτρησης:

Σε άλλον αγώνα της ACB που έγινε νωρίτερα, η Μπανταλόνα (7-8) του Νίκου Ζήση ηττήθηκε από την Ανδόρα (8-7) με 90-76. Ο Ντέιβιντ Γέλινεκ πέτυχε 23 πόντους για τους νικητές και ο Κλέμεν Πρέπελιτς είχε 22 για τους ηττημένους.

Ο Έλληνας γκαρντ ήταν άστοχος και μέτρησε 4 πόντους (0/2 βολές, 2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 24:31 λεπτά.

Στον βραδινό αγώνα της Κυριακής (29/12), η ανεβασμένη Βαλένθια (8-7) του φορμαρισμένου Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (21π., 8ρ., 3ασ.) λύγισε με 98-91 την Τενερίφη (9-6) του Γιώργου Μπόγρη (2 πόντοι, 2 ασίστ σε 14 λεπτά). Ο Μαρσελίνιο Χουέρτας μέτρησε 15 πόντους και 14 ασίστ από την πλευρά των ηττημένων.