Δύο στα δύο έκανε η Σερβία στο “παράθυρο” Αυγούστου καθώς μετά την Εθνική μας, νίκησε και την Τουρκία με 79-72 την Κυριακή στην Κωνσταντινούπολη!

Ανάσανε έτσι βαθμολογικά, φτάνοντας το ρεκόρ της στο 3-3 διεκδικώντας μια από τις τρεις πρώτες θέσεις στον όμιλο, που οδηγούν στα τελικά.

Αντίθετα η Τουρκία, που έχασε την Πέμπτη και από τη Λετονία, κινδυνεύει να μείνει εκτός Παγκοσμίου, καθώς με ρεκόρ 2-4 και να πιάσει το Βέλγιο, έχει 0-2 με την Ελλάδα, ήττα με -26 από τη Λετονία και πλέον και την εντός έδρας ήττα από τη Σερβία.

Με ηγέτη τον Γιόκιτς που πέτυχε 19 πόντους σε 11:19 συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, η Σερβία προηγήθηκε με 47-28 μετά από 20 λεπτά αγώνα, κι ενώ ήταν ήδη στο +15, 26-11 στο δεκάλεπτο!

Ο σέντερ των Ντένβερ Νάγκετς είχε 8/10 δίποντα, 3/3 βολές και οι Σέρβοι είχαν επιβληθεί πλήρως της ομάδας του Αταμάν.

Η Τουρκία είχε 9/26 σουτ στο ημίχρονο και μόνο ο Σενγκούν (9π.) απειλούσε με συνέπεια.

Όμως όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Τσεντί Οσμάν πέτυχε 20 από τους 22 πόντους του και μαζί με τον Κορκμάζ (18π.) και τον Σενγκούν (17π.) βοήθησαν την ομάδα τους να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν 72-72 με 1:57 για το τέλος βάζοντας φωτιά στον αγώνα. Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Κάλινιτς ευστόχησε σε τρίποντο, ο Γκούντουριτς έγραψε το 77-72 κι ο Γιόκιτς το τελικό 79-72, ανήμερα των 73ων γενεθλίων του προπονητή της Σερβίας, Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Ο Γιόκιτς τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους από 10/16 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ κι η στατιστική γράφει 0 (!) ασίστ.

Από 14 πέτυχαν Κάλινιτς και Γκούντουριτς, ενώ 11 είχε ο Λούτσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 28-47, 55-65, 72-79