ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Φενέρμπαχτσε
Ο Κόρεϊ Χίγκινς

Όλοι… χαρούμενοι έφυγαν από τη MegaSport Arena της Μόσχας το βράδυ της Πέμπτης (21/03), αφού η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε με 70-68 τη Φενέρμπαχτσε, με την τουρκική ομάδα όμως να κρατά τη διαφορά της νίκης της στην Πόλη (79-75) ώστε να μην απειληθεί η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο!

Με δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της regular season η Φενέρμπαχτσε είναι στο 23-5 και η ΤΣΣΚΑ στο 22-6, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης με αγώνα λιγότερο στο 21-6.

Ωστόσο η ομάδα της Μαδρίτης έχει την ισοβαθμία με την Φενέρμπαχτσε, εφόσον την πιάσει στη βαθμολογία, την ώρα που η ΤΣΣΚΑ με 2-0 επί της Ρεάλ Μαδρίτης, πάντα έχει τον πρώτο λόγο επί των Ισπανών τουλάχιστον για τη δεύτερη θέση.

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο με εξαίρεση δύο περιπτώσεις: Η πρώτη έπειτα από 3:26 αγώνα με 7-6 και η δεύτερη στην… εκπνοή του ημιχρόνου μολονότι η Φενέρμπαχτσε είχε επαναφορά με 4,5 δεύτερα για το τέλος.

Η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια του Βέσελι, η ΤΣΣΚΑ δέχτηκε το δώρο της επιπλέον κατοχής κι ο Ντε Κολό με drive κι αριστερό lay up έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 36-35!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατήρησε ελαφρύ προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, με τη Φενέρμπαχτσε να βρίσκει στο πρόσωπο του Νίκολα Κάλινιτς λύσεις στην επίθεση, σε ένα κλειστό έως σκληρό παιχνίδι. Μαζί με τον Ντίξον (Μοχάμεντ Άλι) ο Σέρβος κράτησε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που πήγαινε το ματς σε χαμηλό ρυθμό με έμφαση στην άμυνα.

Όπως και την Τρίτη (19/03) στον αγώνα με την Εφές, έτσι και απέναντι στην άλλη τουρκική ομάδα, ο clutch Κόρεϊ Χίγκινς καθάρισε τη νίκη για τους Ρώσους. Πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους με μεγάλα καλάθια για το 68-65 στα 25 δεύτερα.

Ο Ντίξον είχε 1/2 βολές στα 18 δεύτερα για το 68-66, ο Κλάιμπερν έκανε με βολές το 70-66 πιάνοντας τη διαφορά της ήττας της ΤΣΣΚΑ, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Ντίξον είδε το έξυπνο κόψιμο του Κώστα Σλούκα στην baseline κι ο Έλληνας γκαρντ κράτησε το πλεονέκτημα της Φενέρμπαχτσε σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας, μειώνοντας στο τελικό 70-68.

Όπως σε όλους τους αγώνες της Euroleague αυτή την εβδομάδα, πριν από το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου, τον οποίο χειροκρότησαν οι Ρώσοι.

Δυστυχώς στην τηλεοπτική κάλυψη η κάμερα δεν πήγε προς τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς και τον Δημήτρη Ιτούδη, οι οποίοι ως συνεργάτες πέρασαν 13 χρόνια επιτυχιών πλάι στον παράγοντα του Παναθηναϊκού…

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 36-35, 52-48, 70-68