Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πρώτα νίκησε τις απουσίες της και μετά διέκοψε το σερί 13 νικών που είχε στη EuroLeague η Ρεάλ Μαδρίτης, με 60-55 στη Μόσχα το βράδυ της Τρίτης (14/01) σε ένα από τα πιο σκληρά παιχνίδια της χρονιάς!

Mε κλειδί την άμυνά της, που κράτησε στους 22 πόντους τους Ισπανούς στο δεύτερο 20άλεπτο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατήρησε την επαφή της με την τετράδα φτάνοντας στο 13-6, με τη Ρεάλ να μένει στο 15-4.

Ο Κάιλ Χάινς υπέγραψε στο τέλος τη νίκη της ΤΣΣΚΑ, αφού στο 55-54 πήρε καθοριστικό ριμπάουντ κι έδωσε την ασίστ στον Χίλιαρντ για το τρίποντο που έκανε το 58-54 στα 37 δεύτερα! Μετά έκλεψε την μπάλα από λάθος πάσα του Καμπάτσο, κέρδισε το φάουλ και με δύο βολές έκανε το 60-54 τελειώνοντας το ματς!

allstarbasket.grΗ Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε έως το +12 (26-14) στην αρχή της β’ περιόδου με καλάθι του Φελίπε Ρέγιες από τα 6.75μ., στη μόλις 2η φετινή του εμφάνιση στη διοργάνωση, κι ενώ στην πρώτη με τη Ζαλγκίρις Κάουνας την 3η αγωνιστική (όπου έπαιξε 3:44) δεν είχε σκοράρει!

Δείτε το πρώτο καλάθι του Φελίπε Ρέγιες στη φετινή EuroLeague, με το οποίο μάλιστα, ξεπέρασε τους 3.000 πόντους στη διοργάνωση!

Οι Ισπανοί πήγαν με +7 (33-26) στα αποδυτήρια για το ημίχρονο αλλά η ΤΣΣΚΑ τους περίμενε με άγριες διαθέσεις για τη συνέχεια.

Έχοντας να καλύψει την απουσία των τραυματιών Χάκετ-Στρέλνιεκς, επιστράτευσε την πολύ σκληρή άμυνα και κράτησε άποντους τους Ισπανούς για 5,5 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μάικ Τζέιμς έδωσε το πρώτο προβάδισμα του ματς στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με 34-33 στο 25:00 κι ο Χάουαρντ Σαντ Ρος με το πρώτο καλάθι της καριέρας του στη EuroLeague ολοκλήρωσε ένα 10-0 σερί για το 36-33.

Η Ρεάλ επέστρεψε, ασφαλώς, με όπλο το επιθετικό ριμπάουντ, προηγήθηκε οριακά πριν κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο ισόπαλο 43-43 με σημαντική συνεισφορά από τον Κώστα Κουφό για τους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 26-33, 43-43, 60-55

Τα highlights του αγώνα:

Χίμκι-Βαλένθια 75-84

allstarbasket.grΠολύτιμη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Βαλένθια με 84-75 επί της Χίμκι στη Μόσχα και μπαίνει πλέον γερά στη μάχη της διεκδίκησης της 8ης θέσης.

Οι Ισπανοί έφτασαν στο 9-10 ρεκόρ, υποχρεώνοντας τη Χίμκι Μόσχας στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα της που την έριξη στο 8-11.

Η σχέση της Χίμκι με την άμυνα περνάει… κρίση από τότε που η ρωσική ομάδα βρίσκεται στη EuroLeague κι η Βαλένθια το εκμεταλλεύτηκε στην πρώτη περίοδο όπου έβλεπε το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι!

Οι παίκτες του Πονσαρνάου προηγήθηκαν με 29-16 μετά από 7:46 αγώνα, με 7/8 τρίποντα με την τριάδα Σαν Εμετέριο (3/3), Ντόρνεκαμπ (3/4) και Σάστρε (1/1) να έχουν τους 25 πόντους της ομάδας τους.

Η Χίμκι τρόμαξε κι ανέβασε την πίεσή της, μείωσε τη διαφορά και με τους Γκιλ-Σβεντ προηγήθηκε με 47-46 στο ημίχρονο.

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μορίς Εντούρ της Βαλένθια στην τρίτη περίοδο:

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος για 37 λεπτά, με το σκορ να είναι στο 75-75 με 3:26 για τη λήξη!

Όμως οι γηπεδούχοι ήταν νευρικοί, και στις έξι τελευταίες επιθέσεις τους έχασαν τέσσερα τρίποντα, ένα δίποντο κι έκαναν κι ένα λάθος, για να κλείσει τον αγώνα η Βαλένθια με πανηγυρικό 9-0 σερί και νίκη με 84-75.

Ο Σαν Εμετέριο με 18 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ τους, ενώ σημαντική συνεισφορά είχαν Λαμπείρί (11π.) και Αμπάλδε (9π.-11 ριμπ.) ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Αλεξέι Σβεντ συνέχισε το… βιολί του καθώς ήταν, μεν, πρώτος σκόρερ της Χίμκι με 18 πόντους, αλλά με 5/18 σουτ, εκ των οποίων 2/11 τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 47-46, 62-65, 75-84

Euroleague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Euroleague 2019-2020: Βαθμολογία