Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε τον Παναθηναϊκό με 112-83 στον τελικό πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague, τη Δευτέρα (12/4) και θα αντιμετωπίσει στους “8” την Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας!

Καλύτερη από τον Παναθηναϊκό, με κίνητρο, αποφασιστικότητα, αλλά και μεγαλύτερο βάθος, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε το όνειρο πραγματικότητα, στηριζόμενη στα μεγάλα της ατού.

Ο Κέβιν Πάνγκος, έβγαλε τα ηγετικά χαρακτηριστικά με τη μορφή του σκόρερ, κι έκανε ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους και 7/12 τρίποντα!

Όχι πως υστέρησε οργανωτικά με 11 ασίστ φτάνοντας στο double double!

Ο Γουίλ Τόμας (κεντρική φωτογραφία) ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος και τελείωσε το παιχνίδι με 100%, 18 πόντους από 7/7 σουτ, 2/2 βολές, ενώ Γκουντάιτις (11π. 6 ριμπ.) και Πονίτκα, (11π., 8 ριμπ., 7 κλεψίματα) έκαναν μεγάλο μέρος της “βρώμικης δουλειάς”, ως συνήθως.

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε όσο μπορούσε μόνο για 20 λεπτά, έμεινε κοντά στο σκορ στο ημίχρονο, αλλά δίχως Χεζόνια-Μακ, που δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής, είχε ακόμα λιγότερες επιλογές.

allstarbasket.grΤο άσχημο για τον Παναθηναϊκό ήταν πάλι η προσπάθεια στην άμυνα. Ήταν πάλι ο τομέας στον οποίο υστέρησε αισθητά και μολονότι όλοι συμφωνούν ότι το πρόβλημά του είναι οργανωτικό, φάνηκε, ότι το τελευταίο δίμηνο υστερεί και σε θέληση στην πίσω πλευρά του γηπέδου.

Το ακόμα χειρότερο, η εγκατάλειψη στην τελευταία περίοδο που επέτρεψε στους Ρώσους να πετύχουν 36 πόντους, να τελειώσει τον αγώνα με παθητικό 112 πόντους κι από μια… τιμητική ήττα, να καταλήξει σε διασυρμό.

Ναι μεν η Ζενίτ σκόραρε κατά ριπάς από το τρίποντο (15/29), αλλά κι οι παίκτες του Κάτας δεν έδειξαν την ιδιαίτερη θέρμη να σπαταλήσουν ενέργεια στο “κυνηγητό”, παρά μόνο να δείξουν δύο-τρια περισσότερα πράγματα στην επίθεση.

Η Ζενίτ έχτισε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο όταν είχε 6/8 τρίποντα κι έφτασε έως τους 20 πόντους, 83-63 με 8:34 για τη λήξη.

Στο τέλος η Ζενίτ έκανε πάρτι φτάνοντας στο σκορ-ρερκόρ για τη φετινή Euroleague των 112 πόντων, σε ένα πρωτοφανές παθητικό για την ελληνική ομάδα.

Το αποτέλεσμα δυσαρέστησε κυρίως τη Βαλένθια, η οποία δεν έχασε μόνο την οκτάδα, αλλά και τη συμμετοχή της στη Euroleague της νέας σεζόν.

Πλέον στη Euroleague 2021/22, θα παίξει η φετινή φιναλίστ του EuroCup, γαλλική Μονακό και ο νικητής του τρίτου ημιτελικού της σειράς Βίρτους Μπολόνια-Ούνικς Καζάν που θα γίνει την Τετάρτη (14/4) στην Μπολόνια, με τις νίκες να είναι στο 1-1!

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-40, 76-60, 112-83