Νέα ήττα γνώρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αυτή τη φορά στη VTB League με 93-90 από τη Ζιέλονα Γκόρα στην Πολωνία, το βράδυ της Δευτέρας!

Λίγες ημέρες μετά το σοκ από την Μπάγερν Μονάχου εντός έδρας στη Euroleague και μολονότι ο Μάικ Τζέιμς επέστρεψε κι αγωνίστηκε, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ηττήθηκε στην Πολωνία!

Το δίδυμο της Ζιέλονα Γκόρα, Ίφε Λούντμπεργκ, για τον οποίο φερόταν να ενδιαφέρεται ο Παναθηναϊκός, Κρις Ρίτσαρντ (κεντρική φωτογραφία) έκανε τη μεγάλη ζημιά!

Ο Δανός γκαρντ (Λούντμπεργκ) είχε 26 πόντους με 3/5 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ, ο δε Αμερικανός (Ρίτσαρντ) 25 πόντους με 6/6 τρίποντα! Τους 14 πόντους με 4/4 τρίποντα είχε από την πρώτη περίοδο!

Μόνο που στο πρώτο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν πιο παραγωγική (57-48) αλλά υστέρησε στο δεύτερο με 12 πόντους στην τρίτη περίοδο!

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με τρίποντο ο Ρίτσαρντ στα 6 δεύτερα για το τέλος, ενώ στη λήξη ο Σενγκέλια (19π.) αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης!

Η ΤΣΣΚΑ υποχώρησε στο 10-3 ρεκόρ, ενώ οι Πολωνοί ανέβηκαν στο 10-7!

Πρώτη είναι η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 12-1.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 6 πόντους σε 12:52 συμμετοχής. Πίσω από τον Σενγκέλια, δεύτεροι σκόρερ της ΤΣΣΚΑ ήταν με 12 πόντους, Χάκετ και Αντόνοφ.

Τα δεκάλεπτα: 24-29, 48-57, 70-69, 93-90