Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η Γαλλία (2-0) λύγισε την Ιαπωνία (0-2) με 94-90, στο Πιέρ Μορουά της Λιλ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου των Ολυμπιακών Αγώνων.

Απόψε (30/7, 22:00, ΕΡΤ3) γίνεται ο αγώνας Βραζιλία-Γερμανία, ενώ στην τελευταία αγωνιστική την Παρασκευή (2/8) θα παίξουν Ιαπωνία-Βραζιλία (12:00) και Γαλλία-Γερμανία (22:00).

Με το σκορ στο 84-80 για τους Ιάπωνες, ο Στραζέλ έβαλε… τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) και ισοφάρισε 84-84 στα 10”. Ο Καβαμούρα αστόχησε σε τρίποντο και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Γουεμπανιάμα έβαλε 8 σερί πόντους στα πρώτα 3 λεπτά, κάνοντας το 92-84 και οδήγησε τη Γαλλία σε μια αγχωτική νίκη.

Βίκτορ Γουεμπανιάμα (18π., 11ρ., 6ασ., 2κλεψ., 2κοψ.), Ματιέ Στραζέλ (17π. με 4/7 τρίποντα), Εβάν Φουρνιέ (14π., 6ασ.), Γκέρσον Γιαμπουσέλε (13π.) και Ρούντι Γκομπέρ (7π., 15ρ.) ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ ο Ματίας Λεσόρ είχε 6 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 07:39 λεπτά.

Γιούκι Καβαμούρα (29π. με 6/15 τρίποντα, 7ρ., 6ασ.), Ρούι Χατσιμούρα (24π.) και Τζος Χόκινσον (16π., 7ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των ηττημένων που έφτασαν μία… ανάσα από μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα (Ιαπωνία-Γαλλία): 25-32, 44-49, 64-69, 84-84 (κ.α.), 90-94 (παρ.)