Με κορυφαίο τον Καμπόκλο (33π., 17ρ.), η Βραζιλία νίκησε με 102-84 την Ιαπωνία και κατέκτησε την τρίτη θέση του 2ου ομίλου του Ολυμπιακού Τουρνουά.

Η Βραζιλία είναι πλέον στο -7 στη διαφορά πόντων, κάτι που σημαίνει ότι η Εθνική μας με νίκη με 8+ πόντους επί της Αυστραλίας θα είναι σίγουρα στους “8”, αφού θα πάει στο -6 και θα είναι σίγουρα στις δύο καλύτερες τρίτες.

Θυμίζουμε ότι, προκρίνονται στους “8”, οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι δύο καλύτερες τρίτες ομάδες, από τους συνολικά τρεις ομίλους.

Μπρούνο Καμπόκλο (33π., 17ρ.), Βίτορ Μπενίτε (19π.) και Μαρσελίνιο Χουέρτας (13π., 8ασ.) οδήγησαν τη Βραζιλία στην 3η θέση και στην αναμονή για την πρόκριση στους “8”.

Οι Βραζιλιάνοι τελείωσαν τον αγώνα με 17/28 τρίποντα, έναντι των 16/41 που είχαν οι Ιάπωνες!

Χωρίς τον τραυματία Ρούι Χατσιμούρα, η Ιαπωνία είχε πρώτους σκόρερ τους Τζος Χόκινσον (26π., 10ρ.), Γιούκι Καβαμούρα (21π., 10ασ.), Γιούτα Γουατανάμπε (14π., 9ρ.) και Γιουντάι Μπάμπα (11π.)

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, στο 17ο λεπτό η Βραζιλία προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων (36-50), έχοντας το… εξωφρενικό 11/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με 44-55!

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Βραζιλιάνοι ξέφυγαν με 16 πόντους (50-66), όμως οι μαχητικοί Ιάπωνες μείωσαν 73-77 στο τέλος της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Καμπόκλο ήταν ασταμάτητος και οδήγησε τη Βραζιλία στη νίκη και στην τρίτη θέση του ομίλου της, περιμένοντας να μάθει αν θα είναι η μία από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες, από τους συνολικά τρεις ομίλους.

Τα δεκάλεπτα (Ιαπωνία-Βραζιλία): 20-31, 44-55, 73-77, 84-102