Με 30-14 στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 91-84 και απέφυγε να πέσει θύμα της ανοδικής πορείας της Βιλερμπάν το βράδυ της Παρασκευής στη Μαδρίτη, για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Γάλλοι έρχονταν από το 80-68 επί της Μπαρτσελόνα και το 97-73 επί του Παναθηναϊκού, άρχισαν τον αγώνα στη Μαδρίτη με 9/10 τρίποντα και άγχωσαν τη Ρεάλ.

Ο Σέρχιο Γιουλ με 5 τρίποντα κι ο Έντι Ταβάρες έκαναν τη δύσκολη δουλειά κι η άμυνα της ομάδας του Πάμπλο Λάσο την τελείωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η Βιλερμπάν είχε 2/12 τρίποντα, μετά το αρχικό της… σοκ και δέος επί της Ρεάλ, στην τελευταία περίοδο έμεινε άσφαιρη κι η Ρεάλ Μαδρίτης με την εμπειρία των παικτών της πήρε το παιχνίδι για να φτάσει στο 7-5 το ρεκόρ της.

Ο Νόρις Κόουλ

Ο Έντι Ταβάρες κι ο Σέρχιο Γιουλ πέτυχαν από 19 πόντους και 13 ο Κοσέρ για τους Ισπανούς.

Από 21 πέτυχαν για τη Βιλερμπάν ο Νόρις Κόουλ και ο Γκουέρσον Γιαμπουσέλε.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ προηγήθηκε 33-23, 50-40 στο ημίχρονο κι έφτασε στο +12, 55-43 στις αρχές της τρίτης περιόδου και 70-61 στο τέλος της.

Όμως στο φινάλε δεν είχε δυνάμεις και καθαρό μυαλό, ειδικά στην άμυνά της κι η Ρεάλ της έβαλε 30 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 40-50, 61-70, 91-84

Οι 9 πόντοι του Σέρχιο Γιουλ σε 48 δευτερόλεπτα (video)