Η ΑΕΚ έκανε 17-0 σερί στα τελευταία 5:51 και νίκησε εκτός έδρας με 81-68 τον Ιωνικό στο “Σοφία Μπεφόν” του Π.Φαλήρου στην πρεμιέρα της Basket League, το βράδυ του Σαββάτου.

Όσο κι αν ζορίστηκε στα πρώτα 34 λεπτά του αγώνα, όπου έχανε με διαφορές, έως 11 πόντων, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου λύγισε στο τέλος τον κουρασμένο, Ιωνικός, ο οποίος ουσιαστικά έβγαλε τον αγώνα με επτά παίκτες.

Για αυτό το λόγο έμεινε άποντος στα τελευταία σχεδόν έξι λεπτά κι από εκεί που είχε προβάδισμα 68-64, ηττήθηκε τελικά με 68-81!

Ο Νίκος Ζήσης είχε 15 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε και τους 14 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς είχε 13 πόντους, 11 ο Γιόνας Ματσιούλις και 10 ο Λίνος Χρυσικόπουλος.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 15-4 σε 4:35 λεπτά αγώνα, μπέρδεψε την ΑΕΚ με τις zone press του Στέργιου Κουφού και διατήρησε το προβάδισμα.

Πήγε στο 39-32 του ημιχρόνου με κορυφαίους τον Βασίλη Τολιόπουλο και τον Τόρλιν Φιτζπάτρικ, αλλά σιγά-σιγά η κόπωση έκανε την εμφάνισή της.

Άλλωστε σε όλον τον αγώνα, για τον Ιωνικό σκόραραν μόλις πέντε παίκτες! Ο Σμιθ προσπάθησε να βοηθήσει οργανωτικά με έξι ασίστ και σκόραρε κυρίως στο β’ μέρος.

Η ΑΕΚ κέρδισε τα ριμπάουντ, κι όταν στο τέλος χρησιμοποίησε την εμπειρία της, κέρδισε με διαφορά που μπορεί να και να μοιάζει… παραπλανητική, για την εικόνα που είχε ο αγώνας στα 35 από τα 40 λεπτά του!

Tα δεκάλεπτα: 21-15, 39-32, 59-59, 68-81.